اخباراخبار کانادا

میزان ساخت و ساز مسکن در کانادا کمتر از دوران قرنطینه سال 2020 

 با ادامه پیامدهای افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا، امروز خانه‌ های کمتری در مقایسه با پایین ‌ترین سطح همه‌ گیری – قرنطینه ‌ 2020 – ساخته می ‌شود و بدتر هم خواهد شد.

دولت استانی بارها ادعا کرده انتاریو باید زمین های بیشتری را برای ساخت خانه آزاد کند، اما بر اساس این گزارش، مشکل کمبود زمین نیست. در عوض، گزارش مرکز کانادایی سیاست‌ های جایگزین نشان می‌ دهد که ساختمان‌ سازی به دلیل تورم و قیمت مصالح که باعث شده ساخت خانه برای توسعه ‌دهندگان سود کمتری داشته باشد.

کند شده و این نگرانی وجود دارد که به دلیل نرخ‌ های بالاتر وام مسکن کندتر شود.

داده‌ ها نشان می‌ دهد که سرمایه ‌گذاری در ساخت خانه‌ های جدید تک خانوار در جولای، 21 درصد نسبت به سطح اپریل 2020 کاهش یافت که پایین ‌ترین میزان در طول همه‌ گیری بود ساخت تاون هاوس 8 درصد و آپارتمان های جدید 2 درصد کاهش داشت؛  از آنجایی که بین مرحله برنامه ریزی اولیه و ورود مسکن جدید به بازار بین 5 تا 10 سال طول می کشد، کمبود قابل توجه مسکن در آینده پیامدهای جدی برای متقاضیان مسکن خواهد داشت. 

در طول اولین قرنطینه در سال 2020، بانک مرکزی کانادا نرخ وام دهی یک شبه را به 0.25 درصد کاهش داد و وام را برای مردم ارزان‌ تر کرد. حتی با وجود توقف صنعت ساخت ‌و ساز، توسعه‌ دهندگان و سازندگان فرصتی برای بازدهی قابل توجه سرمایه‌ گذاری‌ های خود پس از پایان قرنطینه به دست آوردند. اما اکنون که نرخ بهره پایه پنج درصد است، ساخت خانه‌ های جدید ممکن است سودی را که توسعه‌ دهندگان به دنبال آن هستند نداشته باشد. 

اقتصاددانان می گویند دولت‌ ها برای جبران کمبود مسکن اجاره ای می توانند Airbnb  و دیگر پلتفرم های اجاره کوتاه مدت را در شهرهای بزرگ به مدت 5 سال غیرقانونی کنند، تا اجاره بلند مدت تقویت شود. شهرداری ها همچنین می توانند به سرعت منطقه بندی ها را تغییر بدهند تا ساختمان های بیشتر، با تراکم بالاتر را در خود جای بدهند. دولت ها می توانند در کنار آن کنترل اجاره بها را بازگردانند. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید