مقالاتمقالات سیاسی

مگر خدا کانادا را نجات بدهد، زیرا لیبرال ها این کار را نمی کنند!

مایکل هیگینز با انتشار مقاله ای در National Post  به موضوعی پرداخته است که ذهن بسیاری از کانادایی ها را به خود مشغول کرده است. او می نویسد: 

جاستین ترودو حقیقت را همانطور که بچه‌ ها اسلحه دست می‌ گیرند، مدیریت می ‌کند: بی ‌دقت و بدون توجه به عواقب آن.

نخست وزیر با حقیقت بیگانه نیست، اما درک او آنقدر جناحی است که حقیقت را بچرخاند، بپیچاند، منحرف کند، با آن تفرقه بپاشد، وقتی خطرناک است پنهانش کند و وقتی سودمند است آشکارش کند.

این نگرش، معاون او، کریستیا فریلند را نیز آلوده کرده است. فریلند استاد شخصیت پردازی ساده است. اینکه: لیبرال ها مقدس و دلسوز هستند، در حالی که محافظه کاران دیوهایی هستند که کانادا را به جهنمی تبدیل می کنند که حتی خود شیطان آن را نشناسد!

هفته گذشته، ترودو طی کنفرانس مطبوعاتی در نووا اسکوشیا، تلاش کرد این موضوع را القا کند که فقط او و لیبرال ها مدافع حقایق هستند. 

اما همچنان که ترودو سخن می گفت، بوی بدگمانی بر فضای سالن حاکم شد. 

او در ادامه گفت: فکر می ‌کنم یکی از چیزهای واقعا مهم اینکه در دموکراسی ما مردم مواضع و تصمیمات‌ خود را بر اساس حقایق اتخاذ می کنند.

البته منظور او از حقایق، صحبت‌ هایی بود که لیبرال‌ ها بیان کردند و نه حقایق ناخوشایند ارائه‌ شده توسط مخالفان، کارشناسان، تحلیلگران یا حتی روزنامه ‌نگاران.

ترودو افزود: اکنون، آزادی بیان و آزادی افراد برای به اشتراک گذاشتن دیدگاه ‌های خود بسیار مهم است. این یکی از پایه ‌های دموکراسی است. باید مطمئون شویم مردم در بحث ها و گفتگوها، جهان بینی خود را بر حقایق استوار می کنند. 

آنچه ترودو واقعا پیشنهاد می کند این است که مردم حقیقت را با آنچه لیبرال ها می گویند، تعریف کنند. 

نخست ‌وزیر با نادیده گرفتن ادت سیاستمداران به رویکرد گزینشی با واقعیات، گفت: مهم است که سازمان‌ هایی که حقایق را منتشر می ‌کنند، تمام دقت را به خرج دهند تا واقعیت ارائه شود. 

یک نمونه از به اصطلاح حقایقی که ترودو به آن استناد و مدام تکرار می کند گزارش کمیته پارلمانی بودجه مبنی بر این است که: هشت نفر از هر ده کانادایی بیشتر از مبلغی که بابت مالیات کربن می پردازند، تخفیف دریافت می کنند. 

اما حقیقت تلخ، نکته ای است که کمیته پارلمانی بودجه در ادامه گزارش آورده است. اینکه: اکثر خانوارهای کانادایی تاثیرات مالی و اقتصادی منفی مالیات کربن را مشاهده خواهند کرد. در واقع طبق گزارش این سازمان، اقتصاد کشور به دلیل مالیات کربن 25 میلیارد دلار آسیب خواهد دید. 

اما ترودو- همانطور که انتظار می رفت – این واقعیت ناخوشایند برای خود و لیبرال ها را نادیده می گیرد. 

در همین حال، کریستیا فریلند چند هفته پس از اعلام اینکه فقرا و تهیدستان کانادا در صورت عدم افزایش مالیات سود سرمایه، به دژهای ثروتمندان یورش خواهند برد، بار دیگر بر موضع ناسازگارانه خود تاکید کرد. فریلند در کنفرانس مطبوعاتی هفته گذشته در وان – انتاریو گفت انتخابات میاندوره ای 24 جون در حوزه انتخابی تورنتو- سنت پاول (کرسی پارلمانی که از چندین دهه قبل در اختیار لیبرال ها بوده)، انتخاب بین دو دیدگاه و ارزش های متفاوت می باشد. 

فریلند در آن زمان گفت: دیدگاه لیبرال ها مبتنی بر سرمایه گذاری روی کانادایی ها و تشکیل یک تیم واحد با مردم برای حمایت و ارتقاء منافع ملی است و در مقابل دیدگاه محافظه کاران رویکردی سرد و بی رحمانه است که به جوامع خود و همسایگان اعتقاد ندارد! 

فریلند سرنخ های خود را از اربابش ترودو می گیرد که مایه شرمساری است. زیرا وفاداری بی چون و چرای او به قیمت قربانی شدن اصولی است که خود به آنها اعتقاد دارد. 

چند روز مانده به روز ملی کانادا (1 جولای) معاون نخست وزیر سعی کرد کانادایی ها را مقابل این پرسش قرار بدهد: آیا شما جناح دلسوز (لیبرال) را انتخاب می کنید یا سرد و بی عاطفه (محافظه کار)؟ 

مسلما فریلند انتظار شکست لیبرال ها در انتخابات میاندوره ای و از دست دادن یکی از کرسی های ثابت و مستحکم لیبرال در تورنتو را نداشت. اگر ادعای او مبنی بر انتخاب بین دو دیدگاه مختلف را بپذیرم، نتیجه انتخابات نشان داد کانادایی ها از ترودو و لیبرال ها رویگردان شده اند. خبر بدتر برای لیبرال ها اینکه نتیجه انتخابات میاندوره ای می تواند در سایر مناطق تورنتو و کاندا تکرار شود.  

ادوارد اورت هیل، کشیش سابق سنای ایالات متحده در پاسخ به این سوال که آیا برای سناتورها دعا می کند، گفت: نه، من به سناتورها نگاه می کنم و برای کشور دعا می کنم.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید