علم و دانش

مورچه ها برای بو کشیدن سرطان سینه آموزش می بینند

یک ابزار جدید برای تشخیص سرطان می تواند در حیاطخانه شما باشد. درگزارش مطالعه ای که در مجله   .

Proceedings of the Royal Society B منتشر شد، تیمی از محققان دانشگاه سوربن پاریس، نشان دادند که مورچه ها پتانسیل این را دارند که به عنوان آشکارسازهای سرطان در مراحل اولیه عمل کنند.

سلول های تومور ترکیبات شیمیایی خاصی تولید می کنند که به آنها اجازه می دهد از بافت های سالم متمایز شوند. اینها به عنوان نشانگرهای زیستی سرطان شناخته می شوند. می توان به حیوانات آموزش داد که این مواد شیمیایی را استشمام کنند و بنابراین تشخیص دهند که بیمار سرطان دارد یا خیر.

دراین پروژه مطالعاتی، مورچه‌های کارگر گونه Formica fusca برای شناسایی نشانگرهای زیستی سرطان سینه انسان آموزش دیدند. ادرار موش‌های حامل این تومورها جمع‌آوری شد و در کنار ادرار موش‌های بدون تومور به مورچه‌های آموزش دیده ارائه شد.

تنها پس از سه دور تمرین، مورچه ها یاد گرفتند که بوی بیومارکرهای سرطان را تشخیص بدهند. در واقع مورچه ها تقریبا 20 درصد زمان بیشتری را در مجاورت ادرار موش های حامل تومور سپری کردند تا ادرار موش های فاقد تومور.

سرطانیکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است و طبق محاسبه WHO تقریبا یک مورد از هر شش مرگ را سبب می شود. هر چه تومور زودتر تشخیص داده شود، نتیجه بهتری برای بیماران خواهد داشت. با این حال، امروزه اکثر ابزارهای تشخیص اولیهیا تهاجمییا گران قیمت هستند. تا قبل از این سگ‌ها و موش‌ها می توانستند سرطان را بو بکشند، اما مورچه ها می توانند جایگزین بهتری باشند زیرا نگهداری آنها بسیار آسان است.

این مطالعه به طور خاص به توانایی مورچه ها در بو کشیدن نشانگرهای زیستی سرطان سینه پرداخته است، اما قبل از این مشخص شده بود که آنها به نشانگرهای زیستی سرطان تخمدان نیز پاسخ می دهند.

پژوهشگران فرانسوی تاکید می کنند که برخی عوامل، از جمله رژیم غذایی، جنسیت و سن بیمار می تواند بوی ادرار را تغییربدهد. تیم پژوهشی در ادامه پروژه بایستی دریابد آیا این عوامل بر توانایی مورچه ها در تشخیص تومور تاثیر می گذارد یا خیر. اگر این عوامل به طور قابل توجهی بر توانایی تشخیص سرطان مورچه ها تاثیر بگذارد، حشرات باید در گروه های سنی، جنسیت ها و رژیم های غذایی مختلف آموزش ببینند تا بیاموزند فقط بر رویوجود نشانگرهای زیستی سرطان تمرکز کنند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید