مقالاتمقالات اجتماعی

مهاجرت خانمی مسن از آمریکا به کانادا با تغییرات آب و هوا!

به قلم لیندا آفشه – من بهترین سال های عمرم را در آستین گذراندم.

در سال 1970 برای حضور در دانشگاه تگزاس به آنجا نقل مکان کردم و به جز 10 سال از عمرم که 5 سال در نیویورک و 5 سال در هیوستون گذشت، بقیه عمرم را در آنجا گذراندم؛ تا اینکه در سال 2019 به پورت آنجلس واشنگتن نقل مکان کردم.

من آستین را ترک کردم زیرا دیگر تحمل آب و هوا و فضای سیاسی آنجا را نداشتم. من یک هیپی قدیمی هستم و تحمل چنین شرایطی واقعا برایم سخت بود.

پس از آشنایی با همسرم در یک سایت دوستیابی در سال 2020، در سال 2022 ایالات متحده را ترک کردم و اکنون مقیم دائم ویکتوریا کانادا هستم.

به جرات می توانم بگویم که زندگی در کانادا در این مرحله از زندگی، برایم بسیار عالی است.  

من سال ها در تگزاس زندگی کرده بودم. زمانی که اولین بار به آنجا رفتم، آب و هوای مطبوعی داشت و خبری از تابستان های بسیار گرم نبود؛ اما تابستان های آستین در 5 سال گذشته به شدت گرم شده بود و دمای هوا در بیشتر مواقع به بیش از 100 درجه می رسید. 

به همین دلیل مجبور شده بودم تمام فعالیت هایم را در فضای باز محدود کنم و حتی دیگر نمی توانستم سگ هایم را به پیاده روی ببرم.

در سال 1985 از آستین به نیویورک و در سال 1990 به هیوستون نقل مکان کردم. سپس در سال 1995، هیوستون را ترک کردم و به آستین برگشتم. زمانی که در سال 2019 آستین را ترک کردم، تنها چند رهبر زن در کل تگزاس وجود داشت. این نشان می داد که تمام پیشرفت های لیبرالی زنان در این ایالت با شکست مواجه شده است. سیاست ‌های اتخاذ شده در مورد حقوق جنسیتی و اقلیت ‌ها و حق حمل اسلحه برای من نگران کننده بود.

فکر می کردم ایالت واشنگتن مکان بهتری برای من خواهد بود. در سال 2019 به واشنگتن نقل مکان کردم زیرا از نظر سیاسی لیبرال تر بود و مانند تگزاس، مالیات بر درآمد ایالتی نداشت.

در آن زمان من سال ها مجرد بودم و به همین دلیل به تنهایی سفر کردم. تمام اثاثیه ام را در یک کامیون بزرگ بار کردم و به همراه دو سگم یک سفر پنج روزه را از آستین به پورت آنجلس آغاز کردیم.

در سال 2020 کووید شیوع پیدا کرد و من چون دیگر نمی توانستم زیاد بیرون بروم، به یک سایت دوستیابی پیوستم و در نهایت با یک مرد کانادایی آشنا شدم و خیلی زود عاشق او شدم.

در مارچ 2021، ما برای اولین بار در پارک طاق صلح در واشنگتن با هم ملاقات کردیم. پس از ملاقات به کشورهای متبوع خود برگشتیم و بالاخره زمانی که مرزها باز شد همان سال با هم ازدواج کردیم.

من و شوهرم دو سال پیش به بریتیش کلمبیا نقل مکان کردیم و بالاخره با حمایت شوهرم توانستم در آگوست گذشته اقامت دائم کانادا را دریافت کنم. 

ما در ویکتوریا زندگی می کنیم که شهری کوچک است و درست در آن سوی تنگه وان د فوکا از پورت آنجلس قرار دارد. این منطقه دارای آب و هوای نیمه مدیترانه ای است و تمام طول سال می توان گل های مختلف را در آن دید. 

ما در یک خانه دوبلکس با سه اتاق خواب و دو حمام زندگی می کنیم که کرایه ماهانه آن 3000 دلار کاناداست. 

من یک خانه دوبلکس در آستین دارم که ماهانه 1700 دلار آن را اجاره داده ام. 

به نظر من یکی از نقاط ضعف کانادا نسبت به تگزاس، قیمت بالای بنزین است؛ چون در آنجا قیمت بنزین بسیار پایین تر بود.

جدا از بنزین ارزان، دلم برای فروشگاه های زنجیره ای HEB تنگ شده است و از طرف دیگر دلم برای دوستانم نیز تنگ شده است.

به نظر من کانادا از نظر آب و هوا، ایمنی و سیاست کمی بهتر از ایالات متحده است.

هر چند در اینجا نیز سیاست های افراطی به چشم می خورد، اما کانادا از این نظر بسیار بهتر از آمریکا است. در ضمن اینجا آب و هوا خنک تر است و همه اجازه حمل اسلحه را ندارند.

اما درعوض اینجا خدمات بهداشتی یک دغدغه ملی است.

زمانی که در تگزاس زندگی می‌کردم، چیز زیادی در مورد کانادا نمی ‌دانستم، اما اکنون می دانم که در اینجا دسترسی به خدمات بهداشتی برای افراد مسن یک دغدغه بزرگ است.

متوجه شده ام که در اینجا کمبود پزشک خانواده وجود دارد. به همین دلیل حتی اگر موفق شوید در یک کلینیک قرار ملاقات بگیرید، ممکن است دفعه بعد که به پزشک مراجعه می‌کنید، با همان پزشک قبلی روبرو نشوید. در ضمن داستان های زیادی در مورد وضعیت بد اورژانس های کانادا خوانده ام که امیدوارم واقعیت نداشته باشند.

علی رغم نگرانی های پزشکی ام از زندگی در کانادا راضی هستم.

من بالاخره بعد از چندین دهه مجردی با مردی فوق العاده ازدواج کرده ام که خیلی مرا دوست دارد و چون بازنشسته هستم، می توانیم زود به زود به کمپینگ برویم و از زیباترین مکان هایی که هرگز نمی دانستم وجود دارند دیدن کنیم.

غذای اینجا به همان خوبی غذاهای نیویورک و هیوستون است. مردم اینجا فوق العاده، خونگرم و باز هستند.

من واقعا در اینجا از زندگی ام راضی ام و دیگر هرگز قصد ندارم به تگزاس برگردم!

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید