مقالاتمقالات اجتماعی

مهاجران تازه وارد چگونه می توانند با زمستان سرد کانادا کنار بیایند؟

برای بسیاری از مهاجران که تصمیم دارند به تنهایی در کانادا زندگی کنند، روزهای کوتاه و سرمای سخت زمستان کانادا، گاها غیرقابل تحمل و کلافه کننده است. 

پائولا سوفیا مورالس هنوز هم به یاد می آورد که خاطره اولین بارش برف در کانادا، چقدر برایش عجیب و غریب بود. او از نشستن برف بر روی کف دستانش لذت می برد و گاهی اوقات برای تفریح برف های نشسته روی کف پیاده رو را لگدمال می کرد. اما با طولانی شدن فصل سرما، پائولا مجبور شد بیشتر اوقات خود را در خانه سپری کند؛ زیرا برای او که از گواتمالای گرمسیری به کانادا آمده بود، تحمل این وضعیت بسیار سخت بود. پائولا که در سال 2018 برای تحصیل در رشته هنرهای نمایشی، مدیریت هنر و مدیریت فرهنگی به کانادا آمده است، می گوید: «قبل از اینکه به کانادا بیایم، شنیده بودم که در اینجا افسردگی فصلی رایج است، اما درک زیادی از آن نداشتم. با شروع زمستان، افسردگی فصلی به سراغ من نیز آمد و دوری از خانواده و تنهایی، باعث سخت تر شدن زمستان برایم شد».

برای بسیاری از افرادی که به تازگی زندگی شان را در کانادا شروع کرده اند، معمولا اولین زمستان بسیار سخت و سرد است. به همین خاطر الکس رند و تیمش در Bentway تصمیم گرفتند یک تجربه زمستانی متفاوت را برای مهاجران جدیدی که به تورنتو می آیند، خلق کنند.

Bentway یک شرکت خصوصی است که با فراهم کردن مسیر اسکیت و اجرای برنامه ها و مراسم مختلف در پایین بزرگراه گاردینر در نزدیکی منطقه فورت یورک، مجموعه برنامه هایی را تحت عنوان «اولین زمستان» برای مهاجران تازه وارد تورنتو، راه اندازی کرده است.

در این برنامه، اسکیت روی یخ به عنوان یک ورزش کلاسیک کانادایی به نمایش در می آید. هدف الکس رند و تیمش این است که این افراد را دور هم جمع کنند و زمینه ارتباط و دوستی بین آنها را فراهم کنند.

فعالیت های این مجموعه تا 20 فوریه ادامه پیدا می کند و شامل برنامه های زیر است: نمایش های مرتبط با اولین تجربه زمستانی مهاجران، آموزش اسکیت به تازه ‌واردان، تهیه غذاهای مختلف توسط زنان مهاجر، عرضه لباس های گرم و زمستانی و نمایش های عمومی هنری.

مورالس خواننده و ترانه سرا است. او قبل از اینکه به کانادا بیاید هیچ گاه چنین زمستانی را تجربه نکرده بود. او در برنامه Bentway درباره زندگی در کانادا گفت: «در کانادا صبح که از خواب بیدار می شوی، ناگهان متوجه می شوی که همه جا سفیدپوش شده است. از پنجره به بیرون نگاه می کنی و هیچ آدمی را نمی بینی، احساس می کنی دنیا متوقف شده است». 

مورالس در هنگام تجربه اولین تعطیلات کریسمس در کانادا، یک هفته تمام به خانه دوستش دعوت شد و تعطیلات را با آنها گذراند.

او کم کم سعی کرد تا با زمستان کانادا سازگار شود و با دوستان جدیدش به سورتمه سواری و پیاده روی برود و یاد گرفت که از هوای سرد طبیعت لذت ببرد. 

مورالس می‌گوید: «حالا وقتی به زمستان فکر می‌کنم، احساس تجدید قوا می کنم و سعی می کنم دوباره با وجود خودم ارتباط برقرار کنم. شما نباید اجازه دهید زمستان زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و چهار ماه وقت شما را در خانه تلف کند».

ژانگ، هنرمندی ماهر است که در ماه فوریه به همراه خانواده ‌اش از چین به کانادا نقل مکان کرده است. او گفت: «هوا در پکن نیز در طول زمستان بسیار سرد می شود، اما زمستان کانادا سخت تر و طولانی تر است و در اینجا بارش برف به مراتب بیشتر است».

وقتی شرکت Bentway از او خواست که برنامه ای را برای این مراسم آماده کند، ایده ای به ذهنش خطور کرد.

ژانگ می‌گوید: «تمام هدف من این بود احساس ناخوشایندی را که افراد در اولین زمستان خود در کانادا احساس می کنند، از بین ببرم و مردم را به این فضای جمعی و دوستانه دعوت کنم».

پاونیت پال سینگ یکی دیگر از افرادی است که در این برنامه از خاطرات اولین زمستان خود در کانادا گفت. او در دسامبر 2020 از هند به برمپتون آمد، در آن زمان همه گیری کرونا به اوج خود رسیده بود و او باید سریعا شغلی پیدا می کرد.

با وجود تمام محدودیت های بهداشتی و قرنطینه، او توانست به همراه چهار تازه وارد دیگر، در حومه شهر خانه ای بگیرد. 

سینگ به عنوان تحویل دهنده کالاها به انبار استخدام شد. کار در فضای باز به او یاد داده است که چگونه در زمستان از بارهایی که به او محول می شوند مواظبت کند و همیشه مراقب آب و هوا باشد. او این روزها برنامه ریزی می کند تا بتواند صبح ها زود از خواب بیدار شود و اتومبیلش را از برف بیرون در بیاورد تا دیر به سر کار نرسد.

حالا دیگر سرمای هوا مانع او نیست. پیوستن او به لیگ زمستانی والیبال، این موضوع را به خوبی نشان می دهد. او سال گذشته اسکیت را شروع کرد و حالا سخت منتظر زمستان است. سینگ می گوید: «مهم این است که با دیگران ارتباط برقرار کنید و نسبت به آنها احساس نزدیکی کنید. اگر همه دور هم جمع شویم، زمستان بسیار دلنشین و زیبا می شود».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید