اخباراخبار کانادا

ممنوعیت پلاستیک یکبار مصرف در کانادا با اولین چالش حقوقی مواجه شد! 

اتاوا- تولید کنندگان کالاهای پلاستیکی، دولت فدرال را به دادگاه کشانده اند تا ممنوعیت عرضه و استفاده از ظروف و اقلام پلاستیک یکبار مصرف در کانادا با اولین آزمون حقوقی روبرو شود. دادگاه از 7 مارچ تا 9 مارچ ادامه خواهد داشت تا قاضی فدرال استدلال های وکلای طرفین دعوی را بشنود. البته انتظار نمی رود که قاضی حکم قطعی را تا چند ماه آینده صادر کند. زیرا باید بررسی کند آیا دولت فدرال در گنجاندن کلیه محصولات پلاستیکی یکبار مصرف در لیست اقلام مضر برای محیط زیست، موجه بوده است یا خیر. 

این یکی از بزرگترین پرونده های محیط زیستی در کانادا می باشد! دولت لیبرال در تصمیم گیری خود بر یک ارزیابی علمی که در سال 2020 منتشر شد تکیه کرد و دریافت که پلاستیک رودخانه‌ ها، دریاچه‌ ها و منابع آبی را آلوده می‌ کند و به حیات وحش آسیب می ‌رساند. گزارش مورد اشاره با سیاستگذاری های دولت فدرال دنبال شده و به اعلام رسمی ممنوعیت تولید، فروش و واردات برخی محصولات پلاستیکی در کانادا انجامید. این ممنوعیت شامل کیسه های خرید، نی، چوب همزن و کارد و چنگال می باشد. برخی از ممنوعیت ها قبلا به اجرا در آمده و برخی دیگر تا سال 2025 اجرایی نخواهند شد. 

از سوی دیگر تولیدکنندگان کالاهای پلاستیکی دولت فدرال را به تجاوز از حیطه اختیارات خود متهم کرده و استدلال می کنند استان ها و مناطق مسوولیت مدیریت زباله را به عهده دارند و این وظیفه دولت فدرال نیست که با آلودگی پلاستیکی مقابله کند. تولیدکنندگان همچنین می گویند دولت فدرال نتوانسته شواهد علمی کافی برای توجیه ممنوعیت را ارائه کند و در واقع اتاوا در ارزیابی ریسک موفق نبوده است. 

چالش حقوقی توسط چندین شرکت، از جمله Dow Chemical Canada، Imperial Oil و Nova Chemicals به جریان افتاده است. 

داده های فدرال نشان می دهد که در سال 2019، حدود 15.5 میلیارد کیسه پلاستیکی، 4.5 میلیارد قطعه کارد و چنگال پلاستیکی، سه میلیارد چوب همزن، 5.8 میلیارد نی، 183 میلیون حلقه شش تایی بسته بندی نوشیدنی و 805 میلیون ظروف بیرون بر غذا در کانادا فروخته شده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید