اخباراخبار جهان

ممنوعیت حضور زنان افغان در دانشگاه‌ها، امید زنان این کشور را از بین برده است

سعدیه صافی دانشجوی 21 ساله پزشکی در حال آماده شدن برای امتحانات پایان ترم ششم بود که به او گفتند زنان و دختران دیگر اجازه ورود به کالج ها و دانشگاه های افغانستان را ندارند و دانشجویان دختر ساکن خوابگاه ها، باید هر چه زودتر آنها را ترک کنند.

سعدیه که از طریق واتساپ صحبت می‌کرد، گفت: «طالبان امید ما را از بین برده است پس از شنیدن این خبر، احساس می‌کنم یک شب تاریک طولانی را سپری می‌کنم که هرگز به اتمام نمی‌رسد. خوابگاه ما محل زندگی 120 دانشجوی دختر رشته پزشکی بود. وقتی این خبر را به ما دادند، همگی شروع به گریه کردیم. رهگذران فکر می‌کردند یک نفر فوت کرده است»؛ دانشجویان با چشمانی اشک بار، با خانواده هایشان که این خبر را از تلویزیون دیده بودند تماس گرفتند. دانشگاه محل تحصیل صافی در ولایت ننگرهار قرار داشت. شهر محل زندگی او 4 ساعت از دانشگاهش فاصله داشت.

او در ادامه گفت: «من به مادرم زنگ زدم و هر دو به گریه افتادیم، مادرم به من گفت که باید به خانه برگردم، زیرا همه چیز ویران شده است».

ندا محمد ندیم، وزیر معارف طالبان در مصاحبه با تلویزیون محلی، گفت که دانش آموزان دختر برای تحصیل از یک ولایت به ولایت دیگر می روند، بدون اینکه مردی آنها را همراهی کند. این امر از نظر شرع قابل قبول نیست.

او بی‌حجابی دانشجویان را یکی دیگر از دلایل ممنوعیت دانشگاه ها برای زنان و دختران عنوان کرد.

اما سعدیه معتقد است که اینها بهانه ای بیش نیست، زیرا لباس های دانشجویان دقیقا همان چیزی بود که طالبان خواسته بودند؛ یعنی یک لباس سر تا پا پوشیده که حتی چشمانشان هم قابل روئیت نبود.

او در ادامه گفت: «حتی اگر به ما می‌گفتند باید چشم‌ هایمان را هم بپوشانیم، آماده بودیم که این کار را بکنیم، فقط به این شرط که دانشگاه را تعطیل نمی کردند».

بسیاری از کشورها، به ویژه کشورهای اسلامی، تصمیم طالبان را محکوم کرده اند و اعلام کرده اند که دور نگه داشتن زنان از تحصیل، خلاف آموزه های اسلام است.

اما ندیم، محکومیت بین المللی این اقدام را مداخله در امور داخلی افغانستان توصیف کرده است.

این اتفاق باعث شده که طی فراخوان های متعدد از مردان افغان خواسته شود در کنار زنان افغان بایستند. در این راستا شماری از دانشجویان پسر و استادان برخی از دانشگاه های افغانستان اعلام کرده اند که تا لغو این ممنوعیت به سر کلاس های درس بازنخواهند گشت.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید