اخباراخبار کانادا

مقام ارشد سابق امنیت ملی: دولت کانادا آمادگی مقابله با تهدیدات امنیتی را ندارد

کانادا- آخرین مورد از هشدارهای فزاینده، نشان دهنده عدم آمادگی اتاوا برای مقابله با تهدیدات امنیتی مدرن، از جمله جاسوسی اقتصادی، مداخله خارجی در سیاست داخلی و حملات سایبری است. 

گزارش جدید که توسط دانشکده امور بین‌ الملل دانشگاه اتاوا تهیه شده، از تجربیات مقامات سابق امنیت ملی استخراج شده و تاکید می ‌کند مردم و دولت کانادا به ندرت مسایل امنیتی را جدی می ‌گیرند. 

وینسنت ریگبی، مشاور نخست وزیر جاستین ترودو در مسایل امنیتی، طی گفتگو با خبرنگار گلوبال نیوز افزود: کانادا برای رویارویی با دنیای جدید و خطرناک آماده نیست و به بازنگری در امنیت ملی نیاز دارد.

ما برای مقابله با همه این تهدیدات خطرناک  به یک استراتژی جامع برای دولت، نیروهای مسلح کانادا و سایر نهادها نیاز داریم. 

سرویس اطلاعات و امنیت کانادا (CSIS) برای افزایش اختیارات خود برای مقابله با تهدیدات فزاینده امنیت ملی تلاش می کند. دیوید ویگنه، مدیر CSIS، تهدیدات امنیت اقتصادی، سرقت علمی از دانشگاه های کانادا و موسسات خصوصی و همچنین افزایش تهدیدات از جانب افراط گرایان داخلی را برجسته کرده و همزمان در مورد افزایش موارد جاسوسی سایبری در طول همه گیری کووید-19 هشدار داده است.

ریگبی و توماس جونو (استاد دانشگاه اتاوا)، یکی از تدوین کنندگان این گزارش اذعان می ‌کنند که بی ‌ثباتی در ایالات متحده – نزدیک‌ ترین متحد امنیتی کانادا و بزرگترین نیروی نظامی جهان – می تواند نگران کننده باشد. وی برای مثال به افزایش ارتباط فراملی بین افراطگرایان راستگرا در کانادا و ایالات متحده اشاره می کند که به وضوح و به شکل مبادلات ایدئولوژیک یا حمایت های مالی، در دوران تجمعات اعتراضی کاروان آزادی در اتاوا و سایر مناطق کشور، مشاهده شد.  

ریگبی، جونو و همکاران شان معتقدند دولت کانادا قبل از وقوع یک حادثه امنیتی بزرگ در خاک کانادا، در استراتژی امنیتی خود تجدید نظر کند؛ریگبی همچنین معتقد است که برای درک هرچه بهتر تهدیدات امنیتی از سوی جامعه، بایستی با مردم صریح تر بود تا آنها تهدیدات را جدی بگیرند.

جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید