اخباراخبار جهان

مقام آمریکایی: ایران می‌ تواند ظرف 12 روز مواد شکافت‌پذیر برای بمب هسته ای بسازد

واشنگتن- یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه ادعا کرد ایران می تواند در حدود 12 روز، برای ساخت بمب هسته ای به اندازه کافی شکافا بسازد. این مدت بسیار کمتر از یک سال زمان تخمین زده شده در زمان اجرای توافق هسته ای با ایران در سال 2015 است. 

(مترجم : در مهندسی هسته‌ای، ماده شکافا یا شکافت ‌پذیر به موادی گفته می‌ شود که در حضور نوترون با هر مقدار انرژی ایجاد واکنش‌ های زنجیره ‌ای شکافت هسته‌ ای می ‌کنند؛ برای مثال اورانیوم-235  و 233 و پلوتونیم-239 از مواد شکافا هستند).

کالین کال، معاون وزیر دفاع آمریکا، در جلسه استماع مجلس نمایندگان این اظهارات را بیان کرد و گفت: پیشرفت های هسته ای ایران از زمانی که ما از برجام خارج شدیم قابل توجه بوده است. در سال 2018، زمانی که دولت قبلی تصمیم به خروج از برجام گرفت، حدود 12 ماه طول می کشید تا ایران مواد شکافت پذیر لازم برای یک بمب را تولید کند. اکنون به حدود 12 روز نیاز دارد. 

کال افزود: بنابراین هنوز معتقدم دیپلماسی و اعمال محدودیت هایی بر برنامه هسته ای ایران، بهتر از گزینه های دیگر است. 

مقامات ایالات متحده بارها زمان مورد نیاز برای به دست آوردن مواد شکافت پذیر برای بمب هسته ای را تخمین زده اند، اما زمان تخمین زده شده هرگز به اندازه برآورد کال مشخص نبوده است. 

در حالی که مقامات آمریکایی می‌گویند ایران به تولید مواد شکافت‌پذیر نزدیک ‌تر شده است، اما معتقد نیستند که این کشور بر فناوری ساخت بمب مسلط شده است.

یادآور می شود که  قرارداد 2015، در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سال 2018 کنار گذاشته شد.

.

ترامپ تحریم‌ های ایالات متحده را مجددا علیه ایران اعمال کرد و باعث شد تهران فعالیت‌ های هسته‌ ای که قبلا ممنوع شده بود را از سر بگیرد و نگرانی‌ های آمریکا، اروپا و اسرائیل مبنی بر اینکه ایران ممکن است به دنبال بمب اتمی باشد را احیا کند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید