اخباراخبار کانادا

مقامات کانادایی از زمان سقوط کابل بیش از ده بار با طالبان ملاقات کرده اند

کانادا- طبق مدارک به دست آمده توسط CBC، مقامات کانادایی  از زمان به قدرت رسیدن طالبان در آگوست 2021، حداقل 13 بار با نمایندگان آن در قطر دیدار کرده اند. 

طبق این اسناد دیوید اسپرول، مقام ارشد کانادا در امور افغانستان، وزارت امور خارجه و نمایندگان کشورهای هم پیمان، طالبان را برای عمل به تعهداتی مانند اعطای حق تحصیل به زنان، مبارزه با تروریسم و ایجاد مسیر امن برای افغان های مایل به ترک کشور، تحت فشار قرار داده اند. 

جاستین ترودو طی کنفرانس خبری 5 اکتبر تاکید کرد کانادا قصد به رسمیت شناختن طالبان به عنوان دولت افغانستان را ندارد ولی باید با آنها تعامل داشته باشد. وی گفت: ما و شرکای بین المللی، باید همچنان به آنها فشار وارد کنیم تا به حقوق زنان احترام بگذارند. باید مطمئن شویم که دختران می توانند تحصیل کنند و افرادی که قصد ترک کشور را دارند، می توانند در امنیت کامل اقدام کنند. 

این اسناد ایمیل هایی هستند که دیوید اسپرول برای دولت کانادا ارسال کرده و به درخواست های طالبان از کانادا و دیگر کشورها، از جمله درخواست امیر خان متقی، وزیر امور خارجه افغانستان برای لغو تحریم ها اشاره نموده است. متقی مدعی شد دولت او فراگیر است و شامل نمایندگانی از اقلیت های قومی می باشد. متقی همچنین گفت افرادی که عدم امنیت را بهانه ترک کشور ذکر می کنند، در واقع برای فرصت های اقتصادی کشور را ترک می کنند. 

اسپرول در یادداشت دیگر مدعی شد طالبان پیشنهاد کرده، دولت های خارجی علاقمند به کمک به زنان پرداخت حقوق 200 هزار معلم زن، از جمله 28 هزار معلم در کابل را تقبل کنند. 

در یکی از یادداشت ها، اسپرول از ورود طالبان به سفارت کانادا در 10 سپتامبر 2021 و وارد کردن خسارت، انتقاد کرده است. اولین اشاره به این رویداد در یاددشت 20 سپتامبر 2021 اسپرول است. نامبرده این موضوع را در جلسات اکتبر و نوامبر 2021 نیز با طالبان مطرح کرد. آخرین ملاقات اسپرول و طالبان 16 فوریه امسال بود که طی آن به طالبان هشدار داده شد نباید دوباره به پایگاهی برای فعالیت های تروریستی تبدیل شود. 

طبق گزارش اخیر وزارت امور خارجی دلایل کمی برای باور ادعاهای طالبان وجود دارد و وضعیت حقوق بشر، به ویژه در حق تحصیلات متوسطه برای دختران، بازداشت و ناپدید شدن مخالفان، به شدت وخیم می باشد. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید