مقالاتمقالات اجتماعی

مشکلات پشت پرده دانشجویان بین المللی کانادا

 

کالج‌ ها و دانشگاه ‌های کانادا میلیاردها دلار از دانشجویان بین ‌المللی خود درآمد دارند. این در حالی است که بسیاری از این دانشجویان در شرایط نامطمئنی از نظر مالی زندگی می کنند. 

جوویال اورلاچی اوسوندو رئیس انجمن دانشجویان بین ‌المللی در دانشگاه مونکتون، می ‌گوید که برخلاف آنچه گفته می شود، دانشجویان بین ‌المللی مقصر اصلی کمبود مسکن و شغل نیستند.

اوسوندو گفت: «بسیار ناعادلانه است که آنها را قربانی تصمیمات نادرستی بکنیم که در گذشته گرفته ایم».

پس از اعلام محدودیت موقت وزیر مهاجرت فدرال، اکنون بسیاری از دانشگاه ها با کاهش عمده تعداد مجوزهای تحصیلی دانشجویان بین المللی مواجه شده اند؛ تصمیمی که گویا با هدف فروکش کردن بحران مسکن در کانادا گرفته شده است.

اما چه شد که برنامه دانشجویان بین المللی کانادا به چنین نقطه ای رسید؟

طبق آمار اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، بیش از یک میلیون دانشجوی بین المللی در کانادا مشغول تحصیل هستند. 

مایک موفات اقتصاددان و استادیار دانشکده بازرگانی آیوی در دانشگاه وسترن لندن، معتقد است موسسات تحصیلات تکمیلی برای مقابله با کاهش بودجه دولت ‌های استانی، به دانشجویان بین المللی روی آورده اند. 

حداقل در انتاریو داده ‌های دولت استانی نشان می ‌دهد که کمک هزینه عملیاتی دانشگاه ها به ازای هر دانشجو در سال های اخیر به شدت کاهش یافته است. زیرا به عنوان مثال در حالی بودجه هر دانشجو در سال 2021 حدود 8350 بوده است که این رقم در سال 2008 حدود 8514 دلار بود؛ کافی است تورم را در نظر بگیرید تا متوجه شوید که این آمار چقدر افت کرده است.

موفات گفت: «حداقل تعداد انگشت شماری از دانشگاه ها به دلیل مقابله با مشکلات مالی، به شدت تعداد دانشجویان بین المللی خود را افزایش داده اند و این مشکل به خصوص در انتاریو شایع تر است». 

طبق گزارشی که توسط شرکت مشاوره Higher Education Strategy Associates انجام شده است، حدود 76 درصد از تمام شهریه های کالج ها در استان انتاریو از محل دانشجویان بین المللی تامین می شود. 

این گزارش تخمین می زند که دانش آموزان هندی تنها در سال تحصیلی 2023-2024 حدود 2 میلیارد دلار درآمد عملیاتی برای کالج های انتاریو به ارمغان آورده اند و این تقریبا معادل بودجه ای است که کالج ها از دولت دریافت می کنند.

بازیگران بد در این بخش چه کسانی هستند؟

این روزها مشکل افزایش تعداد دانشجویان بین ‌المللی با انتشار گزارش ‌هایی مقارن شده که نشان دهنده فریب دانشجویان بین المللی در مورد تحصیلات و هزینه واقعی زندگی در کانادا هستند.

مقامات فدرال و استانی همگی بر این اذعان دارند که مشکل اصلی، همین بازیگران بد هستند که به قول آنها، دانشجویان ناآگاه را طعمه خود می کنند.

جیل دانلوپ وزیر کالج ‌ها و دانشگاه‌ های انتاریو در بیانیه ‌ای گفت: «بعضی از بازیگران بد با وعده ‌های دروغین تضمین شغل، اقامت و شهروندی کانادا از این دانشجویان سوء استفاده می ‌کنند».

The Fifth Estate CBC  در تحقیقات مخفیانه خود در سال 2022 برخی از وعده های دروغینی را افشا کرد که عموما در پنجاب هند توسط موسسات فعال در این زمینه به دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا را داشتند، گفته می شود. 

در این تحقیقات مشخص شد که این گونه موسسات اصلا در ارتباط مستقیم با دانشگاه ها نیستند.

گزارش حسابرس کل انتاریو در سال 2021 نشان داد که تعداد دانشجویان بین ‌المللی، به این دلیل افزایش یافته که بیشتر این افراد به دانشگاه های کانادا به عنوان مسیری برای مهاجرت نگاه می کنند.  

اما یک مطالعه آماری در کانادا در همان سال نشان داد که تنها حدود 30 درصد از افرادی که با ویزای دانشجویی به کانادا می ‌آیند، می توانند در عرض یک دهه اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

آشیش گیل که دانشجوی سال اول هتل داری در یکی از کالج های تورنتو است، در اصل اهل هندوستان است و می گوید امیدوار است پس از اتمام تحصیلاتش بتواند در کانادا کار کند. او معتقد است که خیلی ها با همین هدف برای ادامه تحصیل به کانادا می آیند.

جورج جیانگ که دانشجوی سال سوم مقطع کارشناسی در دانشگاه جزیره پرنس ادوارد است، نیز با این موضوع موافق است. او گفت: «همه ما با این هدف به کانادا مهاجرت می کنیم، زیرا استانداردهای زندگی در کانادا بالاتر از کشور خودمان است». 

از آنجایی که بیشتر این دانشجویان با هدف کسب اقامت دائم کانادا برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند، بسیاری از آنها در کالج های خصوصی تحصیل می کنند.

همین امر باعث شده مارک میلر وزیر مهاجرت فدرال بیشتر دانشجویان بین المللی را زیر سوال ببرد. زیرا او معتقد است که بسیاری از این مراکز کیفیت آموزشی مناسبی ندارند و فقط با هدف دریافت پول این دانشجویان را می پذیرند. 

میلر معتقد است که بسیاری از این موسسات که به قول او مدارک تحصیلی جعلی ارائه می دهند، در بریتیش کلمبیا و انتاریو قرار دارند و تعداد آنها در چند سال گذشته به شدت افزایش پیدا کرده است. 

موفات نیز این مشکل را قبول دارد و معتقد است که بخشی از این مشکل ناشی از این است که مسئولیت نظارت بر این موسسات، بر عهده سطوح مختلف دولت است و همین امر باعث می شود که شکاف هایی در این زمینه به وجود بیاید. شکاف هایی که زمینه این سوء استفاده ها را فراهم می کنند. 

در پاسخ به این شرایط، جولی لافورچون مشاور ارتباطات سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC)  در بیانیه ای گفت که این سازمان در آینده نزدیک چهارچوب مشخصی را برای به رسمیت شناختن موسسات آموزشی که دارای استانداردهای بالاتری هستند، اتخاذ خواهد کرد. 

در این بیانیه آمده است که دولت قصد دارد این چارچوب را برای ترم پاییز 2024 اجرایی کند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید