اخباراخبار کانادا

مشاهده شواهد تغییرات خطــــرناک آب و هوایی در کانادا بر اثر تابستان گرم 2023

تابستان امسال برای تمام مردم جهان از جمله کانادایی ها با سال های قبل به شدت تفاوت داشت. به عنوان مثال کانادا همزمان مجبور شد با خشکسالی، سیل و آتش سوزی های گسترده دست و پنجه نرم کند.

دانشمندان معتقدند که اینها نشانه های تغییرات آب و هوایی هستند و انتظار می رود شرایط دنیا حتی از این هم عجیب تر و بدتر شود.

یکی از مدیران مرکز آب و هوایی پریری در دانشگاه وینیپگ، در این باره می ‌گوید: «امسال از هر جهت سال آب و هوایی خوبی نبود و افراط و تفریط در آن موج می زد.

کانادا به دلیل وسعت زیاد، تقریبا همیشه تا حد نه چندان زیادی درگیر خشکسالی بوده است، اما چیزی که امسال تجربه کردیم با سال های قبل از زمین تا آسمان فرق دارد.

داده های هواشناسی نشان می دهند که امسال بخش اعظم کانادا به شکل غیرمنتظره ای درگیر خشکسالی بوده است و این وضعیت در برخی از مناطق کانادا مانند جنوب آلبرتا به‌مراتب بدتر است».

از طرف دیگر میانگین دمای هوا در کانادا به طور کلی بسیار بالا رفته است.

اما تنها این نیست، زیرا داده های دمایی یک نابهنجاری قابل توجه را در این زمینه نشان می‌دهند؛ زیرا رکوردهای دمایی گرم و سرد در طول یک سال باید با هم تعادل داشته باشند، در غیر این صورت شرایط چندان امیدوارکننده نیست؛ این اتفاقی است که حداقل در یک سال اخیر، بسیار پررنگ‌تر از سال‌های قبل برای کانادا رخ‌داده است.

کارشناسان معتقدند که حتی آب های سواحل کانادا نیز بسیار گرم‌تر از قبل هستند و همه این عوامل نشان می‌دهند که شاید در آینده نزدیک، کانادای سردسیر به تاریخ سپرده شود.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید