علم و دانش

مشاغلی که با بیشترین خطر جایگزینی با هوش مصنوعی روبرو هستند

با افزایش محبوبیت هوش مصنوعی (AI)، توجهات به تاثیرات این نوآوری ها بر بازار کار متمرکز شده است. این نگرانی وجود دارد که نقش انسان در بازار کار به ‌دلیل پیشرفت‌ های عظیم در اتوماسیون کمرنگ شده و از بین برود. 

تحقیقات نشان می ‌دهد کنترل‌ کننده ‌های ترافیک هوایی، ماماها، کتابداران و شاغلین خرده فروشی ها نگرانی چندانی بابت امنیت شغلی ندارند، اما این امنیت خاطر در مورد همه صدق نمی کند.

.

به طور کلی خطر اتوماسیون و جایگزین شدن با هوش مصنوعی برای پزشکان تنها 18 درصد، پرستاران 24 درصد و دندانپزشکان 20 درصد می باشد. 

در عوض، رانندگان اتوبوس، آشپزها، صندوقدارهای فروشگاه ها و آرایشگران در معرض خطر بیشتری قرار دارند. در واقع آرایشگران 57 درصد، برقکارها 50 درصد و مربیان رانندگی 51 درصد شانس جایگزین شدن با روبات ها را دارند. 

در عین حال معماران، فیزیوتراپیست ها، وکلای دادگستری و طراحان وب با کمترین خطر اتوماسیون روبرو می باشند. این امر در مورد اساتید دانشگاه و معلمان دبیرستان نیز (هر دو با 20 درصد) صدق می کند. 

ترس از نرم ‌افزاری که مشاغل انسانی را حذف می‌ کند، برای اولین بار پس از راه‌ اندازی ChatGPT در پایان سال گذشته برجسته شد. ChatGPT با توانایی انجام وظایفی مانند نوشتن ایمیل و رزومه، انقلاب بزرگی در جهان ایجاد کرد. 

روبات ‌های مجهز به هوش مصنوعی که می‌ توانند به‌ عنوان نگهبان، نظافتچی بیمارستان ‌و حتی کارکنان خانه‌های مراقبت طولانی مد به کار گرفته شوند، هم اکنون در حال توسعه می باشند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید