مقالاتمقالات اجتماعی

مسیحیان ساکن افغانستان در معرض شکنجه همیشگی و آزار و اذیت اعضای خانواده خود قرار دارند.

به گفته گروه های دیده بان، مسیحیانی که پس از تسلط طالبان، در افغانستان مانده اند در معرض شکنجه و آزار و اذیت دولت، دوستان، خانواده و جامعه خود قرار دارند. 

سخنگوی یکی از سازمان های بشردوستانه با نام نتلتون گفته است: «هنوز مسیحیان زیادی در افغانستان حضور دارند. در زمان تسلط طالبان بر افغانستان یعنی یک سال پیش، خبرها حاکی از این بود که همه مسیحیان از کشور فرار کرده اند». 

این حرف تا حدی حقیقت دارد، زیرا در هنگام فروپاشی دولت افغانستان در سال گذشته و آغاز حکومت طالبان بر این کشور، بسیاری از مسیحیان از ترس تندروهای اسلامی طالبان از افغانستان فرار کردند. خصوصا کسانی که از اسلام به مسیحیت روی آورده بودند. هر چند بسیاری از این افراد به کشورهای دیگر گریخته اند، اما هنوز هزاران مسیحی در این کشور باقی مانده اند که با چالش های زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

اینها کسانی هستند که تصمیم گرفته اند همچنان در این کشور بمانند. آنها بر این اعتقادند که اگر همه مسیحیان کشور را ترک کنند، چه کسی مروج کتاب مقدس در این کشور خواهد بود؟ یا چه کسی کلیساها را سر پا نگه خواهد داشت؟ به همین دلیل آنها تصمیم گرفتند در افغانستان بمانند، با وجود اینکه می دانستند طالبان حکومت را به دست خواهد گرفت. 

کمیسیون ایالات متحده اعلام کرده که آزادی مذهبی در افغانستان پس از تسلط طالبان، به شدت بدتر شده است. 

سازمان صدای شهدا که هدف آن دفاع از حقوق مسیحیان تحت ظلم در سراسر جهان است و در سال 1967 توسط ریچارد وورمبراند، کشیش لوتری یهودی تبار تاسیس شده است هر ساله یک دستورالعمل مذهبی را منتشر می کند. این سازمان در دستورالعمل منتشر شده امسال با عنوان صدای شهدای افغانستان، افغانستان را کشوری محدود اعلام کرده است که در آن کتک، شکنجه و آدم ربایی مسیحیان به یک امر عادی تبدیل شده است. 

در ضمن مسیحیان از عبادت آشکار در این کشور منع شده اند، زیرا دولت های ملی و محلی در افغانستان به شدت با مسیحیان مخالف هستند. مسیحیانی که در این کشور به شهادت می رسند، بدون اعلامیه عمومی به خاک سپرده می شوند. مسلمانانی نیز که از اسلام روی برگردانده و به مسیحیت گرویده اند، قبل از اینکه حتی به صورت قانونی محاکمه شوند، توسط اعضای خانواده یا سایر مسلمانان افراطی کشته می شوند. 

نتلتون خاطرنشان می کند که اگر چه وضعیت مسیحیان در افغانستان به دلیل حکومت طالبان بسیار بغرنج شده است، اما همسایگان بیشترین نقش را در آزار و اذیت این افراد دارند. مسلمانانی که تغییر دین می دهند و دیگر برای ادای نماز در مساجد محلی حاضر نمی شوند، بیش از همه در معرض سوء ظن همسایگان قرار دارند. 

اما نتلتون به احیای مسیحیت در افغانستان امیدوار است، زیرا مردم این کشور می بینند که طالبان چقدر با آنها بد رفتار می کند. او با اشاره به اینکه طالبان ادعا می کند راه حضرت محمد (ص) را ادامه می دهد و به ناب ترین تفسیر از قرآن پایبند است، گفت که همین امر و ظلم و ستم های بی امان طالبان باعث می شود که شایستگی های اسلام زیر سوال برود. 

او گفت: «مردم می بینند که اقتصاد به هم ریخته است و مردم گرسنه اند. بعد با خود می اندیشند که اگر مسلمانان راستین این گونه کشور را اداره می کنند، آیا باید من هم راه آنها را ادامه دهم؟ آیا باید همچنان پایبند به دین اسلام باقی بمانم؟ آیا اسلام آن چیزی را که من می خواهم به من می دهد؟. 

دیوید کری کمیسر کمیسیون فدرال ایالات متحده در زمینه آزادی مذهبی بین ‌المللی (USCIRF) که مدیر عامل جمعیت غیرمذهبی Open Doors USA است نیز اظهارات نتلتون را تکرار می کند. او گفت که یکی از مسیحیان در افغانستان به او اطلاع داده که طالبان فهرستی از مسیحیان را در اختیار دارد و سال گذشته قصد داشته با توزیع این لیست بین اعضایش، آنها را دستگیر کند. 

کری گفت: «بسیاری از مسیحیان با تسلط طالبان بر افغانستان، میهن خود را ترک کردند. اما برخی از آنها ماندن را بر رفتن ترجیح داده اند. زیرا می خواهند به موعظه عیسی مسیح عمل کنند که به پیروان خود دستور داد تا به عنوان شاهد در میان غیر ایمانداران به درستی زندگی کنند».

او ادامه داد: «آنها می خواهند بخشی از جامعه افغانستان باشند. آنها کشورشان را دوست دارند و می خواهند برای دین خود مبارزه کنند».

کمیسیون USCIRF در زمان خروج ایالات متحده از افغانستان هشدار داد که طالبان خانه به خانه به دنبال نودینان مسیحی، متحدان ایالات متحده، کارمندان سابق دولت و فعالان حقوق بشر است. این کمیسیون در گزارشی که سه شنبه پیش منتشر شد، بار دیگر تاکید کرد که آزادی مذهبی در افغانستان از زمان قدرت گرفتن طالبان، به شدت بدتر شده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید