علم و دانش

مزه شیر در بطری شیشه ای، بهتر از کارتن پلاستیکی است! 

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌ دهد که شیوه بسته‌ بندی شیر واقعا بر طعم آن تاثیر می ‌گذارد. دانشمندان دریافتند کارتن های مقوایی که به طور فزاینده ای برای عرضه شیر در سوپرمارکت ها استفاده می شوند طعم خوب شیر را حفظ نمی کنند. بلکه شیشه و پلاستیک عملکرد بهتری در حفظ طعم و تازگی شیر داشتند. مری آن دریک، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، می گوید: ما دریافتیم طعم شیر می ‌تواند تحت تاثیر ترکیبات بسته بندی و جذب بوهای موجود در محیط یخچال، قرار بگیرد و تغییر کند. 

محققان برای بررسی تاثیرات بسته بندی در مزه، شیر پاستوریزه و بدون چربی را که در 6 ظرف نیم لیتری ذخیره شده بود، بررسی کردند. این ظرف ها، شیشه ای، کارتن مقوایی، سه نوع ظرف پلاستیکی و یک کیسه پلاستیکی بودند. کلیه این شیرها در دمای 4 درجه سانتیگراد (39 درجه فارنهایت) و همچنین  تاریکی مطلق ذخیره شدند تا نور بر طعم آنها تاثیر نگذارد. 

نمونه ها در روز اول آزمایش چشیده و آنالیز شدند و سپس در روزهای 5، 10 و 15 بعد از آزمایش مجددا مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. نمونه ها همچنین در روز دهم، تحت آزمایش چشایی مصرف کننده قرار گرفتند تا ببینند آیا تفاوتی بین مزه شیر ذخیره شده در کارتن مقوایی با پارچ پلاستیکی و شیشه ای احساس می شود یا خیر. 

محققان دریافتند از میان انواع مختلف بسته بندی، کارتن های مقوایی و کیسه های پلاستیکی کمترین طعم و تازگی شیر را حفظ می کنند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید