مقالاتمقالات اجتماعی

مزایا و مشکلات مهاجرت برای فرد مهاجر و کشور مقصد

مهاجرت به خودی خود، نه خوب است و نه بد! برای شخص مهاجر همه چیز به خود او و کشور مبدا و مقصدش  بستگی دارد.

از نظر برخی ‌ها مهاجرت یک مشکل بزرگ است، زیرا باعث افزایش قاچاق انسان، افزایش فشار بر اشتغال در کشورهای مقصد و تغییر ارزش های فرهنگی در این کشورها می شود. اما برخی نیز معتقدند که مهاجرت قادر است برخی مشکلات جوامع مقصد، مانند کمبود نیروی کار و پیری جمعیت را جبران کند. با توجه به تغییرات آب و هوایی و افزایش نابرابری در جوامع، انتظار می رود روند مهاجرت همچنان با سیر صعودی در جهان ادامه پیدا کند.

حال این سوال مطرح می شود که مردم کشورهای پیشرفته جهان مانند کانادا، چرا باید از مهاجران استقبال کنند؟ افزایش جمعیت مهاجران به جز افزایش تنوع غذایی و فرهنگی، چه سودی برای شهروندان کانادایی دارد؟ 

حقیقت این است که یک کشور تنها زمانی می تواند از وجود مهاجران سود ببرد که بتواند اندازه اقتصاد خود را به ازای هر نفر مهاجر جدید افزایش دهد. این معیاری است که معمولاً با سرانه تولید ناخالص داخلی ارزیابی می شود. در مورد جامعه کانادا پاسخ این سوال چندان مثبت نیست و بستگی به نوع مهاجران و توانایی آنها در ادغام در جامعه کانادا دارد.

تاثیرات مثبت و منفی مهاجران بر اقتصاد

مهاجران در اصل به سه دسته تقسیم می شوند. مهاجران اقتصادی دسته اول را تشکیل می دهند، این افراد به دلیل سرمایه انسانی خود انتخاب می شوند و 25 درصد از کل مهاجران به کانادا را تشکیل می دهند. مهاجرین اقتصادی به طور متوسط حدود پنج سال پس از ورود به کانادا می توانند از نظر اقتصادی به خوبی متولدین کانادا یا حتی بهتر از آنها عمل کنند. به همین دلیل تاثیر آنها بر استاندارد زندگی متوسط کانادایی ها، در سال های اولیه منفی و پس از آن مثبت است.

دسته دوم اعضای خانواده مهاجران یا کسانی هستند که بعدا به آنها ملحق می‌ شوند. این افراد حدود 60 درصد از مهاجرین به کانادا را تشکیل می‌ دهند. این افراد مشکلات بیشتری دارند و معمولاً یک تا دو دهه طول می‌ کشد تا عملکرد اقتصادی مانند یک متولد کانادا داشته باشند. 

دسته آخر که در این میان بیشترین مشکل را دارند پناهندگان هستند که 15 درصد از مهاجران به کانادا را تشکیل می‌ دهند. بسیاری از آنها هرگز به استاندارد زندگی یک کانادایی متوسط نمی رسند. جالب اینجاست که که فرزندان و نوه ‌های این مهاجران به طور متوسط مانند فرزندان و نوه‌ های کانادایی ‌های بومی هستند و شاید حتی بهتر از آنها عمل می کنند.

برخی از مطالعات نشان می دهند که مهاجرت و تنوع، تاثیرات مثبتی بر ظرفیت نوآوری جامعه دارد. با این وجود تایید دقیق تر این تاثیرات، به مطالعات بیشتری نیاز دارد. شواهد مختلف نشان می دهند که مهاجرت تاثیری بر افزایش جرم و جنایت ندارد و تاثیر چندانی بر دستمزدها نمی گذارد، اما بر دستمزد گروه های قبلی مهاجران تاثیر منفی می گذارد.

درضمن مهاجران در کوتاه‌ مدت شکاف هایی را که در نیروی کار وجود دارد پر می کنند. اما در نهایت باعث افزایش تقاضا در بخش های آموزشی، مراقبت های بهداشتی، مسکن و سایر خدمات اجتماعی می شوند. از نظر کاهش سن جمعیت نیز باید گفت که مهاجران تاثیر چندانی بر این موضوع ندارند، زیرا آنها نیز بالاخره پیر می شوند و معمولا والدین شان نیز به آنها می پیوندند.

پس می توان نتیجه گرفت که مهاجران در کوتاه مدت تاثیر منفی جزئی بر استانداردهای زندگی ما می‌ گذارند و در بلند مدت نیز تاثیر آنها بر استانداردهای زندگی کانادایی ها، به صورت جزئی مثبت است. 

با توجه به اینکه هزینه‌ های مهاجران در جامعه بسیار زیاد است و مزایای اقتصادی آنها نسبتا نامشخص، می ‌توان به این نتیجه رسید که مهاجران از نظر اقتصادی صرفه چندانی برای جامعه کانادا ندارند. در این صورت این سوال مطرح می ‌شود که چرا باید با این وجود مهاجران را بپذیریم؟ همه شواهد نشان می‌ دهند که بیشترین ذینفع این مسئله خود مهاجران هستند، به همین دلیل کمتر پیش می ‌آید جامعه ‌ای از وجود مهاجران استقبال کند. 

به همین دلیل ما باید صرفا به دلیل اهداف بشردوستانه از مهاجران استقبال کنیم و فکر نکنیم که مهاجران می توانند مشکلات اقتصادی ما را حل کنند.

با این وجود باید به این مسئله توجه داشته باشیم که مهاجرت باعث فقیرتر شدن کشورهای مبدا مهاجران می شود، زیرا معمولا با استعداد ترین و نخبه ترین سرمایه‌ های این کشورها را از آنها می گیرد. بسیاری از این افراد تنها به دلیل شرایط بد کشورهای خود مجبور به مهاجرت می‌ شوند.

راهکار واقعی برای کمک به آنها و کند کردن جریان مهاجرت راهکارهایی برای کشورهای مبدا است. لازم به ذکر است این راهکارها نیز تنها با کمک و همکاری نهادهای بین المللی و تحقیقات گسترده، قابل انجام است. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید