علم و دانش

مزایای سلامتی داشتن حیوان خانگی 

 

نگهداری حیوان خانگی تجربه بسیار ارزشمندی است. در واقع، دارای طیف گسترده ای از مزایای خاص، از جمله مزایای سلامت جسمی و روانی است.

  • استرس کمتری خواهید داشت 

بودن در کنار حیوانات باعث کاهش سطح هورمون کورتیزول می شود که در هنگام استرس از غده فوق کلیوی ترشح می شود. صرف 10 دقیقه در کنار یک حیوان می تواند سطح استرس شما را کاهش دهد. نه تنها سطح کورتیزول شما کاهش می یابد، بلکه ترکیبی از هورمون های احساس خوب نیز ترشح می شود.

  • آلرژی  و سیستم ایمنی در کودکان ممکن است بهبود یابد

اگر به گربه ها یا سگ ها حساسیت دارید، احتمالا فکر می کنید نباید به آنها نزدیک بشوید. اما افرادی که این آلرژی ها را دارند می توانند با قرار گرفتن در معرض حیوانات خانگی بهبود پیدا کنند. سگ ها و گربه ها با راه رفتن در خیابان میکروب ها را به خانه می آورند. قرار گرفتن در معرض این میکروب ها در واقع می تواند به تقویت سیستم ایمنی کودک، به ویژه در ماه های اولیه زندگی کمک کند و در نتیجه بر واکنش های آلرژیک در مراحل بعدی زندگی تاثیر بگذارد. 

نوازش حیوانات در واقع می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. مطالعات نشان داده ‌اند کودکانی که با سگ زندگی می‌کنند سطوح بالاتری از مواد شیمیایی سیستم ایمنی بدن دارند و این فقط در مورد حیوانات خانگی خانگی صدق نمی کند. حیوانات مزرعه همچنین ایمنی بدن را تقویت می کنند، با مطالعه ای که نشان می دهد نوزادانی که در چنین محیط هایی بزرگ شده اند، کمتر دچار آلرژی و آسم می شوند.

  • فعال تر خواهید بود و کمتر احساس تنهایی می کنید

صرف نظر از اینکه انگیزه ورزش کردن دارید یا نه، یک سگ برای شما چاره ای جز بیرون رفتن و قدم زدن باقی نمی گذارد. اگر به تنهایی زندگی می کنید، داشتن یک حیوان خانگی مطمئنا به شما کمک می کند که احساس تنهایی نکنید. هنگام پیاده روی با سگ، تعامل بیشتری با همسایه ها یا دیگر صاحبان حیوانات خانگی، خواهید داشت. 

حیوانات خانگی می توانند برای سلامت روان معجزه کنند. یک مطالعه نشان داد که صاحبان حیوانات خانگی در مقایسه با کسانی که حیوان ندارند، حدود 41 درصد کمتر افسرده هستند.

  • فشار خون شما ممکن است بهبود یابد 

داشتن حیوان خانگی در واقع می تواند فشار خون شما را کاهش دهد. به طوری که یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به فشار خون پس از گذراندن پنج ماه با یک سگ، فشار خون شان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. 

  • خواب شما ممکن است بهبود یابد 

در حالی که خوابیدن با حیوان خانگی در رختخواب ممکن است خواب شما را مختل کند، حضور دوست پشمالوی شما در اتاق خواب می تواند تاثیر مثبتی بر کیفیت خواب داشته باشد. احساس امنیت، آرامش و دانستن اینکه تنها نیستید ممکن است به این امر کمک کند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید