فرهنگ و هنرفرهنگ و هنر جهان

مرگ پرنسس دایانا زخم عمیقی بر وجود ویلیام و هری گذاشته است

25 سال پیش زمانی که پرنسس دایانا در آن حادثه ناگوار فوت کرد و جهان را در غم و اندوه فرو برد، پسران او یعنی ویلیام و هری بیش از همه صدمه دیدند. 

هر دو در مورد زخم های عمیقی که آن حادثه بر وجودشان گذاشته است، صحبت کرده اند. آنها از آن زمان تاکنون مسیرهای متفاوتی را در زندگی طی کرده اند. ویلیام پسر بزرگتر، یک فرد وظیفه شناس است که وارث احتمالی پدرش شاهزاده چارلز به شمار می آید. اما تصمیم برادر کوچکترش هری در زمینه ترک وظایف سلطنتی و مهاجرت به ایالات متحده به همراه همسرش مگان مارکل و پسرشان آرچی، خاندان سلطنتی را تا حد زیادی شوکه کرد. از آن زمان تاکنون این زوج در آمریکا صاحب یک فرزند دختر هم شده اند.

هری در آن زمان تنها 12 سال داشت و بارها درباره غم و اندوه خود صحبت کرده است.

او آن زمان متوجه نمی شد که چرا مردم عادی که هیچ نزدیکی با مادرش نداشتند برای او گریه می کردند. او درباره مسیری طولانی که پشت سر تابوت مادرش از کاخ گنزینکتون تا کلیسای وست مینستر طی کرده صحبت کرده است و گفته که هر وقت صدای سم اسب ها را می شنود، یاد مراسم خاکسپاری مادرش می افتد. 

از آنجایی که هر دو پسر فوت مادرشان را به چشم دیده اند، سعی می کنند بیشتر از خانواده خود محافظت کنند تا مطمئن شوند که تاریخ دوباره تکرار نمی شود. 

هری شدیداً دارای وسواس امنیتی است و بارها در مورد سلامت روانی شکننده خود صحبت کرده است و اذعان داشته که مرگ مادرش باعث این وضعیت شده است. او در بریتانیا درگیر دعوای امنیتی با دولت شده است. زیرا هنگامی که او و مگان در سال 2020 از خانواده سلطنتی خارج شدند، حق داشتن افسران محافظ امنیتی از او و خانواده اش سلب شد. او به دنبال بازگرداندن این حق است. 

هر چند این گونه به نظر می آید که دوک کمبریج کمتر از هری سرسخت است، اما ویلیام نیز از یک مجله خبری فرانسوی به دلیل چاپ عکس های برهنه همسرش کاترین، با عنوان تجاوز به حریم خصوصی شکایت کرده است. 

هری راه خودش را انتخاب کرده است. او قصد دارد به همراه همسرش مگان از عنوان های دوک و دوشس ساسکس که ملکه هنگام ازدواج به آنها اعطاء کرده است، برای کسب درآمد استفاده کند. او بدین منظور قراردادی را با نت فلیکس امضا کرده، اما تاکنون محتواهای بسیار کمی تولید کرده است. با توجه به نگرانی های مالی نت فلیکس در این زمینه، این نگرانی وجود دارد که توافق H&M نیمه کاره بماند. پروژه انیمیشن مگان نیز فعلاً لغو شده، اگر چه پادکست اخیر او با عنوان Spotify بسیار محبوب شده است. 

H&M نیز در مسیر دشواری قدم گذاشته است، زیرا ممکن است میزان علاقه به محصولاتی که ارائه می دهد، کاهش یابد. 

در واقع هری و همسرش باید رابطه خود را با خاندان سلطنتی بهبود ببخشند تا بتوانند جایگاه خود را همچنان در دربار حفظ کنند. آنها در بازگشت اخیرشان به بریتانیا برای جشن پلاتینیوم ملکه، وقت زیادی را با ملکه سپری نکردند و خیلی سریع آنجا را ترک کردند. حتی هیچ عکسی از ملکه و دو فرزند آنها گرفته نشد. 

هر چند سر و صدای مصاحبه جنجال برانگیز سال گذشته آنها با اپرا فروکش کرده است، اما قرار است هری کتابی را در پاییز امسال منتشر کند که به احتمال زیاد زلزله ای به راه خواهد انداخت.

گفته شده او در این کتاب شخصاً به مادر بزرگش حمله نکرده، اما نهاد تاج و تخت را به باد انتقاد گرفته است. در ضمن این نگرانی وجود دارد که او راه نامادری اش کامیلا را ادامه دهد. او زمانی به عنوان همسر دوم پرنس چارلز مورد سرزنش قرار گرفت، اما اکنون در بریتانیا پذیرفته شده است. او بعد از ازدواج با پرنس چارلز می توانست عنوان پرنسس ولز (لقب دایانا) را بگیرد. اما به احترام دایانا این کار را نکرد و خود را دوشس کورنوال نامید. 

برخی از گزارش ها حاکی از این هستند که هری قصد دارد به بررسی وقایع رخ داده در آخرین ساعات مرگ مادرش بپردازد؛ بیم این وجود دارد که در این میان برخی توطئه ها برملا شود. 

انتظار می رود پس از موج عظم ابراز محبت مردمی به ملکه در جشن پلاتینیوم امسال، کتاب هری بیشتر با مخالفت روبرو شود. بریتانیایی ها معتقدند که اگر چه هری مادرش را به طرز وحشتناکی از دست داده است، اما او یک مرد جوان ثروتمند با امتیازات بی شمار است، از این رو به تصویر کشیدن او و مگان به عنوان قربانی، چندان قابل قبول نیست. 

اگر پسران دایانا واقعاً می خواهند یاد او را گرامی بدارند، تنها کاری که باید بکنند این است که راهش را ادامه بدهند، این همان چیزی است که دایانا می خواست.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید