مقالاتمقالات اقتصادی

مرگ زن استرالیایی به دلیل تزریق داروی لاغری اوزمپیک 

 

یک زن استرالیایی که تصمیم داشت برای عروسی دخترش لاغر شود، از داروی اوزمپیک استفاده کرد تا شاید چند کیلو لاغر شود. اما متاسفانه بخت با او یار نبود و بر اثر بیماری دستگاه گوارش درگذشت. 

ماجرا به زمانی برمی گردد که برای تریش وبستر 56 ساله داروی اوزمپیک تجویز شد، تا در عروسی دخترش خوش اندام باشد و بتواند لباس های رویایی خودش را بپوشد. 

اوزمپیک دارویی است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای مبتلایان به دیابت نوع 2 تایید شده است؛ با این وجود از آن در سراسر جهان به عنوان یک داروی محبوب برای کاهش وزن استفاده می شود. 

این دارو با تقلید از هورمون طبیعی GLP-1 باعث کاهش سرعت عبور غذا از معده و روده می شود و به همین دلیل باعث می شود که افراد مدت طولانی تری احساس سیری کنند.

اما این دارو بر اساس گزارش ها چندان هم بی خطر نیست، زیرا احتمال دارد در صورتی که سرعت حرکت روده و معده را بیش از حد کاهش دهد، باعث ایجاد انسداد روده شود. 

بر اساس گزارش رسانه های محلی، وبستر در مدت 5 ماه حدود 35 پوند وزن از دست داد.

هر چند این داروها به وبستر کمک کردند تا به سرعت لاغر شود، اما باعث بیماری او شدند.

همسر وبستر در یک مصاحبه درباره تجربه تلخ خود گفت: «در تاریخ 16 ژانویه، یعنی چند ماه قبل از عروسی دخترم، ناگهان متوجه شدم که همسرم بی حال روی تخت افتاده و یک مایع قهوه ای از دهانش خارج شده است. بلافاصله متوجه شدم که او نفس نمی کشد، به همین دلیل خیلی سریع شروع به CPR او کردم».

اما متاسفانه این کارها اثری نداشت و وبستر همان شب درگذشت. علت مرگ او بیماری حاد دستگاه گوارش اعلام شد.

همسر وبستر که هنوز هم حال خوبی ندارد، با ناراحتی گفت: «اگر می دانستم این اتفاق می افتد، هرگز اجازه نمی دادم از این دارو استفاده کند. هرگز فکر نمی کردم این دارو باعث مرگ کسی شود».

هر چند مصرف داروی اوزمپیک به طور رسمی علت مرگ وبستر اعلام نشده است، اما همسرش همچنان معتقد است که مصرف این دارو باعث مرگ او شده است.

او در ادامه گفت: «به نظر من مصرف این دارو هرگز ارزشش ندارد، اما متاسفانه خیلی دیر این واقعیت را فهمیدم».

شرکت نوو نوردیسک تولیدکننده داروی اوزمپیک در بیانیه ای درباره عوارض جانبی این دارو اعلام کرد که عارضه انسداد روده تنها چند روز پس از تنظیم گزارش بازاریابی این دارو اعلام شده است.

تاکنون چندین شکایت برعلیه شرکت نوو نوردیسک و ایلای لی لی اند کامپنی که تولیدکننده داروی مونجارو است، در ایالات متحده تنظیم شده است. در این شکایت ها ادعا شده که این داروهای محبوب کاهش وزن، می توانند باعث ایجاد مشکلات شدید دستگاه گوارش مانند گاستروپاریس یا فلج معده شوند که در نهایت به مرگ فرد می انجامند.

یک موسسه حقوقی ایالات متحده در ماه آگوست اعلام کرد که تاکنون 500 شکایت مشابه را از 45 ایالت دریافت کرده است.

با این وجود یکی از نمایندگان شرکت نوو نوردیسک اعلام کرد که سماگلوتاید که با نام های تجاری اوزمپیک، ویگووی و غیره به بازار عرضه می شود، آزمایشات بالینی موفقی را در سراسر جهان پشت سر گذاشته و تاکنون بر روی 9.5 میلیون نفر آزمایش شده است.

اما در عین حال خاطرنشان کرد که مشکلات دستگاه گوارش (GI) جزء عوارض جانبی شناخته شده داروهای کلاس GLP-1 است.

سخنگوی شرکت ایلای لی لی اند کامپنی نیز در این باره گفت: «ایمنی بیمار اولویت اصلی شرکت ماست. به همین دلیل ما همواره به طور فعال در حال نظارت و ارزیابی اطلاعات ایمنی داروهای خود هستیم».

سازمان غذا و داروی ایالات متحده در ماه سپتامبر برچسب داروی اوزمپیک را به روز کرد و احتمال بروز انسداد روده را به فهرست عوارض جانبی این دارو اضافه کرد. 

این به روزرسانی پس از آن صورت گرفت که آژانس فدرال هزاران گزارش از مشکلات دستگاه گوارش را از مصرف کنندگان داروی اوزمپیک دریافت کرد.

برخی از کارشناسان هشدار داده اند که مطالعات کافی بر روی عوارض جانبی داروی اوزمپیک صورت نگرفته است. برخی از گزارش ها حاکی از افزایش احتمال خودکشی در بین مصرف کنندگان داروی اوزمپیک هستند. این واقعیت نیز مهر تاییدی بر ادعای آنهاست و از طرف دیگر به مصرف کنندگان این داروی محبوب هشدار می دهد که چند پوند کاهش وزن، شاید ارزش این عوارض را نداشته باشد!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید