اخباراخبار کانادا

مروری بر حادثه واکو 30 سال پس از این اتفاق آخرالزمانی

به گزارش ایران جوان و به نقل از torontosun 30 سال از مرگ دیوید کورش و طرفدارانش در منطقه کوهستانی کارمل می گذرد. اما هنوز هم پس از این همه سال، سوال این است که آیا می شد جلوی این اتفاق تلخ را گرفت یا خیر.

هنوز هم شعله های سوزان آتش، از یاد کسانی که این اتفاق را به یاد می آورند، نرفته است. این اتفاق سال 1993 در منطقه کوهستانی کارمل، نزدیک واکو تگزاس رخ داد.

در آن روز کذایی ماموران اف بی آی پس از 51 روز بن بست و تجربه یک نبرد خونین که منجر به کشته شدن 4 مامور پلیس و 6 پیرو دیوید کورش شد، سعی کردند افرادی را که دست به تحصن زده بودند، نجات دهند. اما بیشتر آنها بر اثر استنشاق دود و سوختگی جان خود را از دست دادند.

در نهایت این حادثه با 86 کشته به پایان رسید اما هنوز هم این حادثه در ذهن مردم، خصوصا کسانی که عزیزانشان را در آن اتفاق از دست دادند، زنده است، هنوز هم خیلی ها از خود می پرسند که آیا لازم بود دولت آمریکا در 28 فوریه 1993 با یورش نظامی به تحصن این افراد پاسخ دهد؟ .

آیا امکان نداشت این ماجرا به صورت مسالمت آمیز حل و فصل شود.

کلایو دویل که در آن زمان توانست از طریق شکاف دیوار از محل حادثه بگریزد، با به یادآوری آن اتفاق گفت: «ناگهان یکی فریاد زد، آتش!» اما دختر 18 ساله او شری چندان خوش شانس نبود.

کلایو دویل در سال 2001 در یک مصاحبه گفت: «ای کاش دخترم را از دست نمی دادم. احساس می کنم به دلیلی زنده ماندم».

دویل می گوید مدتی که در واکو بوده به این نتیجه رسیده است که دستگیری کورش بسیار ساده است و هیچ نیازی به لشکرکشی ندارد. خیلی از ساکنان این منطقه نیز با او هم نظر هستند.

ورنن وین هوول که بعدها نام خود را به دیوید کورش تغییر داد، رهبر آمریکایی فرقه داودیه بود. او در سال ۱۹۸۱ به این فرقه پیوست و در سال ۱۹۹۰ با تغییر نام خود به کورش، رهبری این فرقه را پذیرفت، او و بخشی از پیروانش در حادثه واکو جان خود را از دست دادند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید