اخباراخبار کانادا

مددکاران خواهان آموزش اجباری مقابله با اوردوز مواد مخدر در مدارس بریتیش کلمبیا

ونکوور – هنگامی که یک دختر نوجوان اهل کوکیتلام – بریتیش کلمبیا در قطار دچار تشنج شد، مسافرانی که با 911 تماس گرفتند گمان کردند او دچار حمله صرع شده، اما تنها زمانی که امدادگران پادزهر نالوکسان (Naloxone) تجویز کردند، متوجه شدند که او در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر اوردوز کرده بود. 

گودیسون، یکی از مسافران قطار از فکر مرگ این دختر حدودا 16 ساله به وحشت افتاد. در واقع این اتفاق باعث شد گروهی به نام NaloxHome را برای اطلاع رسانی به دانش آموزان دبیرستانی در مورد ریسک اوردوز و نحوه استعمال نالوکسان، راه اندازی کند. 

این دانشجوی دانشگاه سایمون فریزر یکی از حامیانی است که خواهان اجباری شدن این آموزش در مدارس استان می باشند. آنها می گویند که این یک موضوع اضطراری در استانی است که از اپریل 2016 به این سو، شاهد مرگ بیش از 10 هزار نفر در اثر اوردوز بوده است. 

گودیسون می گوید: خوشبختانه امدادگران جان این دختر نوجوان را نجات دادند، اما همیشه به این فکر می کنم که اگر کسی در قطار در مورد اوردوز مواد مخدر می دانست و نالوکسان حمل می کرد، درمان سریع تر انجام می شد. 

از زمان راه ‌اندازی NaloxHome  در سال گذشته، 30 داوطلب به گروه ملحق شده و به حدود 2 هزار دانش آموز دبیرستان در کوکیتلام، پورت کوکیتلام و پورت مودی آموزش داده اند. گودیسون امیدوار است که خدمات خود را به بارنابی نیز گسترش بدهد. اما آرزو می کند آموزش و پرورش این مسوولیت را به عهده بگیرد. 

لزلی مک بین، که پسر 25 ساله اش جردن را در سال 2014 از دست داد، یکی از بنیانگذاران گروهی دیگر به نام Moms Stop the Harm می باشد که اعضایش با حضور در مدارس در مورد پیشگیری از مصرف بیش از حد و نحوه استفاده از نالوکسان که به صورت رایگان در داروخانه های بریتیش کلبمیا موجود است، صحبت می کنند. 

حامیان حقوق معتادان بر اهمیت آموزش و اطلاع رسانی در جامعه، بخصوص مدارس و موسسات آموزش عالی تاکید دارند و خواهان اقدام فوری دولت و سازمان های وابسته می باشند.

نالوکسان دارویی است که برای بلاک کردن اثرات مخدرها به کار می ‌رود و به خصوص در شرایط بیش ‌مصرفی مواد کاربرد دارد و در کیت‌ های اضطراری در اختیار مصرف‌ کنندگان هروئین و سایر مواد مخدر قرار می‌ گیرد. نالوکسان در صورت استفاده به صورت تزریق وریدی طی 2 دقیقه و در صورت تزریق ماهیچه ای طی 5 دقیقه عمل کرده و موجب کاهش مرگ و میر ناشی از اوردوز می شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید