علم و دانش

محل سردرد شما به چه معناست – چگونه از آن جلوگیری کنید؟

 

دکتر ناهید علی، دقیقا به ما می ‌گوید که چه چیزی باعث سردرد می ‌شود تا بتوانیم در آینده از آن جلوگیری کنیم. او می گوید: سردردها، چه اولیه و چه ثانویه، می توانند تاثیرات عمیقی بر زندگی روزمره داشته باشند. شناسایی دقیق، اغلب بر اساس مکان و علائم همراه، برای مداخله موثر ضروری است. پیشگیری نیز بسیار مهم است.

سردرد پیشانی

سردردهایی که در قسمت جلوی سر شما وجود دارد می تواند ناشی از عوامل مختلف باشد. شما می توانید سردردهای تنشی داشته باشید که اغلب ناشی از عوامل استرس زا هستند. سردردهای تنشی اغلب می توانند مانند یک نوار سفت در اطراف سر، یا در سرتاسر پیشانی و شقیقه ها احساس شوند. راه حل این است که سطح استرس خود را از طریق تکنیک های آرامش بخش مانند تنفس عمیق، تمرکز حواس و مدیتیشن مدیریت کنید.

با این حال، اگر آلرژی یا سردرد سینوسی باشد، به روش دیگری نیاز دارید. یک آلرژی یا سردرد سینوسی معمولا در اطراف نواحی سینوسی و پیشانی متمرکز است و اغلب با آلرژی یا عفونت‌ های سینوسی مرتبط است. نظارت و مدیریت آلرژی تنها راه حل این سردردهاست و می توانید برای این امر در داروخانه مشاوره دریافت کنید.

نوع دیگری از سردرد پیشانی، سردرد ناشی از ترک کافئین است. دو راه برای مبارزه با این وجود دارد. یکی از آن‌ ها این است که دریافت کافئین را ثابت نگه دارید یا به تدریج مصرف را کاهش دهید تا از اثرات ترک ناگهانی جلوگیری کنید.

درد در شقیقه ها

اگر متوجه شدید که در شقیقه های خود دچار سردرد می شوید، این می تواند سردرد تنشی باشد.  سردردهای خوشه ای اینجا خود را نشان می دهند. سردرد خوشه‌ ای به صورت درد شدید و سوراخ کننده معمولا در اطراف یک چشم ظاهر می ‌شود، اما می‌تواند به شقیقه نیز سرایت کند.

این نوع سردرد در مردان بسیار شایع ‌تر است و می ‌توان با اتخاذ یک برنامه خواب ثابت از آن پیشگیری کرد. همچنین باید مصرف الکل خود را که محرک شناخته شده برای سردردهای خوشه ای است، محدود کنید.

نوع دیگری از سردرد که می تواند در شقیقه ها ظاهر شود، دردهای کوتاه و شدیدی هستند که فقط چند ثانیه طول می‌ کشند. چگونه از آنها پیشگیری می‌کنید؟ اقدامات خاصی وجود ندارد که بتوانید انجام دهید، اما در صورت داشتن میگرن یا سردردهای خوشه ای احتمال ابتلا به آنها بیشتر است.

سردرد پس سری

سردرد پس سری به معنای دردی است که در پشت سر شما ظاهر می شود و می تواند تنشی باشد. اما دو نوع درد دیگر وجود نیز وجود دارد. این می‌تواند یک سردرد سرویکوژنیک باشد که از مشکلات گردن ناشی می ‌شود و در قاعده جمجمه احساس می‌ شود.

همچنین می تواند سردرد فشار خون بالا باشد که با فشار خون بالا همراه است و ممکن است در این ناحیه احساس شود.

اگر ساعت‌ های طولانی پشت میز کار می ‌کنید، مهم است که از چیدمان ارگونومیک مناسب اطمینان حاصل کنید. تمرینات و کشش های منظم گردن می تواند تنش را کاهش دهد.

برای سردردهای سرویکوژنیک، در صورت تجویز، سطح فشار خون را از طریق رژیم غذایی، ورزش و دارو کنترل و مدیریت کنید.

درد سراسر سر

در نهایت، همه ما آن سردردی را داشته ایم که در سرتاسر سر ما فوران می کند، و خوشایند نیست.

مقصر معمول میگرن است که همه ما با آن آشنا هستیم، اما دکتر علی می‌گوید که از قضا دردهای گسترده می ‌تواند ناشی از استفاده مکرر از داروهای مسکن باشد.

علت دیگر می‌ تواند ناشی از یک ضربه اخیر به سر باشد. پیشگیری از این سردردها تنها با محافظت از سر در حین فعالیت های بدنی و ورزش امکان پذیر است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید