علم و دانشمقالات پزشکی

محققان اپیزودهای روان پریشی مرتبط با مصرف ماری جوانا را ارزیابی می کنند

تیمی از زیست‌ شناسان و روان ‌شناسان دانشگاه کالج لندن، به اتفاق یکی از همکاران شان در دانشگاه لوزان، می خواستند بدانند مصرف کنندگان ماری جوانا چند وقت یک بار و در چه مواردی، دوره روان پریشی را تجربه می کند. 

گروه مورد اشاره در مطالعه ای که گزارش آن در نشریه Nature Mental Health منتشر شده است، تحقیقات قبلی را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فراوانی دوره ‌های روان ‌پریشی در میان مصرف ‌کنندگان ماری‌جوانا تجزیه و تحلیل کردند.

شواهد به دست آمده نشان دادند استعمال کنندگان ماری جوانا می توانند در نتیجه استنشاق دود ناشی از سوزاندن آن، یک دوره روان پریشی را تجربه کنند. 

دوره روان پریشی حالتی است که در آن فرد در درک واقعیت با مشکل مواجه می شود. چنین اپیزودهایی می تواند شامل هذیان، توهم و مشکل در تشخیص واقعیت از تخیل باشد. اپیزودهای روان پریشی گاهی با بیماری روانی همراه است و همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که افراد مواد خاص موجود در ماری جوانا را مصرف کنند. برای مصرف کنندگان ماری جوانا، دوره های روان پریشی می تواند از چند ساعت تا یک روز کامل طول بکشد.

تیم تحقیقات مقالات علمی از 162 مطالعه قبلی شامل تقریبا 200 هزار مصرف کننده داوطلب را تجزیه و تحلیل کرده و دریافتند به طور کلی تنها 0.5 درصد از مصرف کنندگان ماری جوانا که در این مطالعات شرکت کردند، یک دوره روان پریشی شدید را تجربه کردند. 

تیم تحقیقاتی نتیجه گرفت، همه افرادی که ماری جوانا می کشند با خطر یکسان تجربه یک دوره روان پریشی روبرو نیستند و احتمال داشتن چنین تجربه ای بسته به شرایطی که ماری جوانا در آن استنشاق می شود، متفاوت است. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید