علم و دانش

محققان اسرائیلی 100 هزار نوع ویروس ناشناخته  شناسایی کردند

به گزارش تایمز اسرائیل، این تحقیقات پیشگامانه در ماه سپتامبر پس از بررسی داده‌ های زیست ‌محیطی از نمونه ‌های خاک، اقیانوس‌ ها، دریاچه ‌ها و انواع دیگر اکوسیستم‌ ها از سراسر جهان، در مجله معتبر دانشگاهی سل منتشر شد.

بنا بر اعلام دانشگاه تل‌آویو، این مطالعه به افزایش 9 برابری تعداد ویروس ‌های شناخته ‌شده RNA منجر شده است. این ویروس ها برخلاف ویروس‌ های DNA،  با تزریق آر ان ‌ای به سیتوپلاسم سلول میزبان، سلول‌ ها را آلوده می‌ کند و میزان جهش آن بیشتر است.

برخی از بیماری ‌هایی که ویروس‌ های RNA در انسان ایجاد می‌ کنند عبارتند از کووید-19، سرماخوردگی، آنفلوانزا، سارس، هپاتیت سی، هپاتیت ای، ابولا و سرخک. دانشمندان امیدوارند با شناسایی ارگانیسم‌ هایی که ویروس ‌های کشف ‌شده به آن‌ ها حمله می ‌کنند، به تولید انواع جدیدی از داروهای ضد میکروبی و همچنین محافظت در برابر قارچ‌ ها و انگل‌ های مضر کشاورزی کمک کنند.

این پژوهش که تحقیقات استنفورد، موسسه ملی بهداشت ایالات متحده، وزارت انرژی ایالات متحده، انستیتو پاستور و سایر مراکز علمی را شامل میشد. و بر داده‌ های جمع ‌آوری ‌شده بیش از 100 دانشمند در سراسر جهان تکیه داشت.

به گفته نوری اری، دانشجوی دوره دکتری در دانشگاه تل‌آویو و نویسنده این پژوهش، این یافته ‌ها که به لطف فناوری‌ های محاسباتی جدید امکان ‌پذیر شد، به محققان اجازه می ‌دهد اطلاعات ژنتیکی هزاران نمونه را جمع ‌آوری کنند.

پروفسور اوری گوفنا، استاد دانشگاه تل ‌آویو که ناظر این پژوهش بود، گفت: سیستم  ما انجام تحلیل ‌های تکاملی عمیق و درک چگونگی ظهور ویروس‌ های آر ان‌ ای مختلف در طول تاریخ تکامل را ممکن می‌ سازد.

گوفنا گفت: در مقایسه با ویروس ‌های DNA، تنوع و نقش ویروس‌ های RNA در اکوسیستم‌ های میکروبی به‌ خوبی شناخته نشده است. در این پژوهش متوجه شدیم که این ویروس ها در چشم‌ انداز تکاملی غیرعادی نیستند و در واقع از برخی جنبه ‌ها تفاوت چندانی با ویروس‌ های DNA ندارند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید