اخباراخبار کانادا

محققان آلبرتایی می گویند ویتامین D از زوال عقل جلوگیری می کند

آلبرتا- پژوهشگران دانشگاه کلگری در حال انجام یک پروژه ملی هستند تا بینش و درک بهتری در مورد مغز کسب کنند. 

پروژه CAN-PROTECT به سرپرستی دکتر ظَهینور اسماعیل انجام می شود. او اخیرا مقاله علمی را منتشر کرد که در آن به تاثیر ویتامین D در پیشگیری از زوال عقل اشاره شده است. 

اسماعیل، استاد روانپزشکی و نورولوژی در دانشگاه کلگری و اکستر- بریتانیا، می گوید: ما طی پروژه مشابه در آمریکا افراد مسن تری که ویتامین D دریافت می کردند را با افرادی که بیش از 10 سال ویتامین D  دریافت نکرده بودند، از نظر میزان ابتلا به زوال عقل، مقایسه کردیم. میانگین سنی داوطلبان 71 سال بوده و هیچیک در هنگام ثبت نام برای شرکت در پروژه آلزایمر نداشتند.  آنچه دریافتیم این بود که افرادی که ویتامین D مصرف می کردند در مقایسه با افرادی که آن را مصرف نمی کردند، 40 درصد کمتر دچار زوال عقل شدند. 

محققان همچنین دریافتند که این اثرات در زنان بیشتر از مردان است و همچنین نزد افراد دارای اختلال شناختی خفیف که با خطر بالاتر ابتلا به زوال عقل روبرو می باشند، بیشتر می باشد. اسماعیل گفت: بر این اساس می توان توصیه کرد که چنانچه هرچه زودتر مصرف ویتامین D را شروع کنند، بهتر می توانند از پیشرفت بیماری جلوگیری نمایند.  

او و همکارانش اکنون در حال کار برای جمع آوری داده های خاص کانادا از طریق پروژه تحقیقاتی ملی می باشند، که از یک پلتفرم آنلاین به نام PROTECT، الگوبرداری شده است.  

اسماعیل افزود: در کانادا متغیرهای دیگری وجود دارد که می خواهیم آنها را با توجه به قومیت ها و اینکه در مکان آفتابی زندگی می کنند یا خیر، بطور دقیق تر اندازه گیری کنیم. متغیرهای دیگری نیز وجود دارند که می خواهیم درباره آنها بیشتر بدانیم و درک خود را عمیق تر نماییم. 

مطالعه CAN-PROTECT بصورت آنلاین انجام می شود. و محققان امیدوارند حدود 10 هزار شرکت کننده از سراسر کانادا را جذب کنند. 

این پروژه مطالعاتی به مدت 20 سال ادامه خواهد داشت و داوطلبان در هر زمان می توانند به آن بپیوندند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید