مقالاتمقالات اجتماعی

محدودیت های طالبان بر زنان افغان از زبان سازمان ملل

 

حاکمان اسلامگرای افغانستان از زمان به دست گرفتن قدرت در سال 2021، حقوق زنان و دختران را در این کشور بیش از پیش محدود کرده اند.

بر اساس گزارش جدید سازمان ملل، طالبان دسترسی زنان افغان را به کار، مسافرت و مراقبت های بهداشتی در صورتی که مجرد باشند یا سرپرست مرد نداشته باشند، محدود کرده است.

در گزارش سازمان ملل آمده است که در یک مورد، مقامات وزارت امر به معروف و نهی از منکر به یک زن توصیه کرده اند که اگر می‌ خواهد شغل خود را در یک مرکز بهداشتی حفظ کند، ازدواج کند و گفته اند که کار کردن برای یک زن مجرد در افغانستان نامناسب است. 

طالبان بعد از به دست گرفتن قدرت در سال 2021 زنان را بیشتر از قبل در محدودیت قرار داده است و آنها را از حضور در مکان های عمومی و رفتن به مکتب بعد از کلاس ششم منع کرده است؛ در حالی که در ابتدا اعلام کرده بود که یک حکومت معتدل را سر کار می آورد.

در ضمن آنها سالن های زیبایی را تعطیل کرده اند و شروع به اجرای قانون پوشش کرده اند و زنانی را که پوشش شان با تفسیر آنها از حجاب اسلامی مطابقت ندارد، دستگیر می کنند.

تعیین سبک پوشش زنان

در ماه مه 2022، طالبان فرمانی صادر کرد که در آن از زنان خواست که فقط چشمان خود را نشان دهند و به آنها توصیه کرد که برقع سر تا پا بپوشند، مشابه محدودیت‌هایی که در زمان حکومت قبلی طالبان بین سال ‌های 1996 و 2001 بر زنان اعمال شده بود.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد در پاسخ به سوالی درباره واکنش آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به آخرین ممنوعیت ها، پاسخ داد: «وحشتناک است. زندگی در آنجا غیرقابل تصور است». 

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در آخرین گزارش سه ماهه خود که از اکتبر تا دسامبر سال گذشته میلادی را پوشش می ‌دهد، اعلام کرده است که طالبان زنان افغان را که مجرد هستند یا همراه یک محرم نیستند، سرکوب می ‌کنند.

هیچ قانون رسمی در مورد قیمومیت مرد در افغانستان وجود ندارد، اما طالبان گفته اند که زنان نمی توانند بدون همراهی مردی که از نظر خونی یا ازدواج با او فامیل است، بیرون بروند و یا مسافت معینی را طی کنند.

سه کارمند زن در بخش بهداشت و درمان در اکتبر گذشته به دلیل اینکه بدون همراهی محرم به سر کار می رفتند، بازداشت شدند.

در این گزارش آمده است که آنها پس از امضای ضمانت نامه کتبی از سوی خانواده هایشان مبنی بر عدم تکرار این عمل، آزاد شدند. در ولایت پکتیا وزارت امر به معروف و نهی از منکر از ماه دسامبر، مراجعه زنان بدون محرم را به مراکز بهداشتی ممنوع کرده است.

این وزارتخانه که به عنوان پلیس اخلاقی طالبان عمل می کند، هنگام بازدید زنان از اماکن عمومی، ادارات و موسسات آموزشی از طریق ایست های بازرسی، حجاب و احکام محرم را بررسی می کند.

طالبان می گوید سازمان ملل از قوانین اسلامی انتقاد می کند

سازمان ملل گفت که در ماه دسامبر در ولایت قندهار، مقامات این وزارتخانه از یک پایانه اتوبوسرانی بازدید کرده اند تا مطمئن شوند که زنان بدون محرم مسافت های طولانی را طی نمی کنند و به رانندگان اتوبوس دستور داده اند که به زنان اجازه سوار شدن بدون محرم را ندهند.

زنان نیز به دلیل خرید داروهای ضد بارداری دستگیر شده اند؛ این در حالی است که طالبان فعلا رسما این داروها را ممنوع نکرده است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی ارشد طالبان گفت که گزارش سازمان ملل بیشتر بر اساس سوء تفاهم است و این هیئت را به نادیده گرفتن یا انتقاد از قوانین اسلامی یا شریعت متهم کرده است.

مجاهد در بیانیه ای گفت: «با قدرت گرفتن یک حکومت اسلامی در افغانستان، آنها موظفند تمام جنبه های شریعت را برای مردان و زنان به طور کامل اجرا کنند. این به معنای اجرای قوانین حجاب، سرپرستی مرد و تفکیک جنسیتی برای زنان در تحصیل و اشتغال است.

اگر گزارشگر سازمان ملل از این موارد انتقاد می ‌کند یا احکام صریح اسلامی را خلاف حقوق بشر می ‌داند، با این کار خود به اعتقادات یک ملت توهین کرده است».

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید