اخباراخبار جهان

مایکروسافت: ایران عامل حمله هکری به مجله فرانسوی شارلی ابدو است

به نقل از nationalpost : محققان امنیتی مایکروسافت روز جمعه گفتند که یک تیم هکری تحت حمایت رژیم ایران ادعا می ‌کند اطلاعات مشتریان خصوصی مجله طنز فرانسوی شارلی ابدو را به سرقت برده است.

این مجله در اوایل ژانویه پس از انتشار مجموعه ‌ای از کاریکاتورهای آیت ‌الله خامنه‌ای، هک شد. این کاریکاتورها بخشی از یک کمپین رسانه ای بود که به گفته شارلی ابدو هدف آن حمایت از اعتراضات ضد دولتی در حکومت اسلامی است.

نمایندگان دولت های ایران و فرانسه حاضر نشدند در این زمینه اظهارنظر کنند. یکی از مقامات مطبوعاتی شارلی ابدو گفت که این مجله در حال حاضر هیچ نظری در مورد این موضوع ندارد.

ایران علنا اعلام کرد که به کاریکاتورهای «توهین آمیز» این مجله پاسخ خواهد داد و سفیر فرانسه در تهران را احضار کرد. از طرفی فعالیت مؤسسه تحقیقات فرانسه در ایران را تعلیق کرد و اعلام کرد که در حال ارزیابی مجدد فعالیت ‌های فرهنگی فرانسه در این کشور است.

محققان مایکروسافت در گزارشی اعلام کردند که حمله هکری به شارلی ابدو و نشت بخشی از اطلاعات آن در قالب یک عملیات نفوذ دیجیتالی گسترده‌، از نظر تکنیک های عملیاتی با حمله های هکری تحت حمایت دولت  .

.

ایران مطابقت دارد. مایکروسافت گفت گروه مسئول این حمله هکری، همان گروهی است که مقامات وزارت دادگستری ایالات متحده قبلاً در سال 2020 به عنوان بخشی از یک کارزار چند جانبه مداخله در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده  شناسایی کرده بودند؛ رژیم ایران در آن زمان این ادعاها را رد کرد.

در میان انتقادات گسترده حامیان رژیم جمهوری اسلامی از کاریکاتورهای خامنه‌ ای، گروهی از هکرها که خود را «ارواح مقدس» می‌ نامند در یک انجمن آنلاین اعلام کردند که به نام و اطلاعات تماس بیش از 200 هزار مشترک شارلی ابدو دسترسی پیدا کرده اند.

.

آنها گفتند که این اطلاعات را به قیمت 20 بیت کوین (470 هزار دلار) خواهند فروخت.

نمونه ای از اطلاعات فاش شده بعدا منتشر شد و روزنامه فرانسوی لوموند صحت آن را تایید کرد.

محققان مایکروسافت گفتند: «این اطلاعات که به دست عوامل رژیم ایران افتاده است، باعث به خطر افتادن جان برخی از مشتریان این مجله فرانسوی می شود، زیرا امکان دارد آنها هدف حملات تروریستی آنلاین و فیزیکی قرار بگیرند».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید