علم و دانش

ماموریت مشترک ژاپن، امارات، ناسا و SpaceX برای سفر به ماه 

ناسا در حالی که ماموریت آرتمیس 1 برای سفر به ماه را پیش می برد، قصد دارد در پروژه ای مشترک با ژاپن، امارات و شرکت SpaceX، یک کاوشگر را پرتاب و روی سطح ماه فرود آورد. 

فرودگر ژاپنی Hakuto-R M1 یک ماه‌ نورد از امارات متحده عربی به نام رشید را در مارچ سال آینده به سطح ماه خواهد برد. این ماه نورد برای عکسبرداری از سطح ماه و بررسی محیط الکتریکی آن طراحی شده، اما پرتاب آن به دلیل اشکالات مداوم موشک فالکون 9 شرکت اسپیس اکس به تعویق افتاده است.

هم‌زمان با پرتاب این ماه‌ نورد با فالکون 9، نانوماهواره کیوب ست (CubeSat) ناسا یا چراغ قوه قمری نیز پرتاب خواهد شد. این دستگاه به منظور تاباندن نور به داخل برخی دهانه‌ های تیره ماه برای جست‌ و جوی آب، از لیزر استفاده می‌ کند.

اجرای این ماموریت بسیار چالش‌ برانگیز خواهد بود؛ زیرا تلاش‌ های قبلی اسرائیل و هند برای فرود روی ماه ناکام بوده است. با این حال چین که رقیب ماموریت آرتمیس به رهبری آمریکا محسوب می‌ شود، تعدادی فرودگر و ماه‌ نورد را با موفقیت در سطح ماه فرود آورده است. 

اگر ماموریت هاکوتو آر-ام‌1 با موفقیت‌ انجام شود، دستاوردهای بسیاری به همراه خواهد داشت که به نفع ماموریت ‌های آتی در بازگشت به ماه خواهد بود. اجرای این ماموریت در اکتشافات فضایی دو معنای مهم دیگر نیز دارد. نخست اینکه هاکوتو آر-ام‌۱، یک سرمایه‌گذاری خصوصی است، در حالی که اکتشافات فضایی به طور سنتی از طریق آژانس های فضایی ملی انجام می شوند. 

اهمیت دوم این ماموریت اینکه بر خلاف برنامه آپولو ناسا و تلاش مشابه شوروی برای سفر به ماه، هاکوتو آر-ام‌1 تلاش مشترک تعدادی از کشورها، موسسات و شرکت‌ های تجاری محسوب می ‌شود.

ناسا تاکنون کارهای بزرگی انجام داده است. ماموریت آرتمیس۱ و پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب تنها دو نمونه اخیرند. اما نمی‌توان انکار کرد که برای فرستادن انسان‌ به ماه کارهای بیشتری قابل ‌انجام است. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید