مقالاتمقالات سیاسی

مالیات کربن؛ مجازات رای ندادن به لیبرال ها! 

مالیات کربن ترودو هرگز در مورد تغییرات آب و هوایی یا کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نبود. بلکه با هدف تفرقه اندازی و بسیج کانادایی ها علیه یکدیگر اعمال شد. 

حال به نظر می رسد این مالیات- یعنی بلندپروازانه ترین سیاست محیط زیستی لیبرال ها –  در حال فروپاشی است و می تواند ترودو را نیز با خود پایین بکشد. 

جاستین ترودو در یک اقدام غیرمنتظره – که تحلیلگران آن را نتیجه افت قابل توجه محبوبیت او و لیبرال ها نزد افکار عمومی می دانند – اعمال مالیات کربن روی سوخت گرمایشی خانه ها در استان های آتلانتیک (نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووآ اسکوشیا و جزیره پرینس ادوارد) را به مدت 3 سال به حال تعلیق در آورد. یادآور می شود که حدود 40 درصد از خانه ها در این استان ها با نفت گرم می شوند. 

پیر پویلیور، رهبر حزب محافظه کار، در واکنش به این تعلیق گفت این اقدام، برای فریب افکار عمومی و احیای وجهه خدشه دار شده لیبرال هاست. آنچه واقعا ترودو را نگران می کند، از دست دادن آرای کانادایی هاست! 

پویلیور هشدار داد چنانچه لیبرال ‌ها مجددا انتخاب شوند، این معافیت حذف خواهد شد. او گفت: این یک کلاهبرداری برای فریب شهروندان است تا یک بار دیگر به او رای بدهند! 

همانطور که گفته شد، تصمیم ترودو برای معافیت نفت مورد استفاده برای گرمایش خانه از مالیات کربن برای سه سال آینده، تصمیمی است که لیبرال ها ممکن است هرگز از عواقب آن خلاص نشوند. 

جالب اینکه یک ماه قبل از اعلام این خبر از سوی دولت فدرال، استیون گیلبو، وزیر محیط زیست، این ایده را قویا رد کرد و گفت تعلیق آن در استان های آتلانتیک برای سایر استان ها ناعادلانه خواهد بود. سه روز قبل از اعلام این خبر همچنین، شان فریزر، وزیر مسکن، در مجلس عوام ایستاد و احتمال اعطای چنین معافیتی را رد کرد. 

حال این سوال پیش می آید که این دو عضو کابینه ترودو با چرخش ناگهانی رهبر خود، چه حس و حالی دارند؟ 

تلاش مذبوحانه ترودو برای ارتقای موقعیتش در نظرسنجی ها با تعلیق مالیات بسیار نامحبوب کربن در بخشی از کشور (آتلانتیک) که قبل از این پایگاه لیبرال ها محسوب می شد، اعتبار دولت ترودو را زیر سوال برده است. اظهارات گودی هاچینگز، وزیر توسعه اقتصاد روستایی در دولت ترودو هم وضعیت را بدتر کرد. او با گستاخی تمام گفت: اگر استان هایی مانند آلبرتا خواهان برخورداری از معافیت مشابه هستند، باید لیبرال های بیشتری را انتخاب کنند تا بتوانیم در این باره صحبت کنیم.

دانیل اسمیت، رئیس دولت محافظه کار آلبرتا بلافاصله به آن پاسخ داد و نوشت: با گوش های خودتان شنیدید. مالیات کربن برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نیست، بلکه مجازاتی است برای رای ندادن به لیبرال ها. 

در حالی که لیبرال ها استدلال می کنند معافیت سه ساله آنها برای اعمال مالیات کربن بر نفت مورد استفاده برای گرمایش خانه در آتلانتیک کانادا در سراسر کشور اعمال می شود، اما واقعیت این است که نفت منبع اصلی تامین سوخت گرمایش خانه در سایر استان ها، از جمله انتاریو نیست. در بسیاری از استان های کانادا سیستم های گرمایش با گاز طبیعی کار می کنند. سوختی که از مالیات کربن معاف نخواهد بود. 

پیر پویلیور، از دولت لیبرال می خواهد که انواع سوخت مورد نیاز برای گرمایش خانه ها، از جمله گاز طبیعی که در غرب کانادا رایج تر است را از مالیات کربن معاف کند.

طبق گزارش اداره آمار کانادا در سال 2021، تنها سه درصد از خانوارها در سطح ملی به نفت جهت گرمایش خانگی متکی بودند، در حالی که 44 درصد از گاز طبیعی و 40 درصد از برق استفاده می کردند. در نیوفاندلند و لابرادور، تقریبا یک خانوار از هر پنج خانوار، در پرینس ادوارد دو خانوار از هر پنج خانوار و در نووا اسکوشیا یک خانوار از هر سه خانوار از نفت استفاده می ‌کنند. در کبک و انتاریو، این نسبت کمتر از یک خانوار در هر 20 خانوار است.  

گاف هاچینگز در پیوند دادن مالیات کربن با حمایت سیاسی از لیبرال ها، نشان می دهد که مالیات کربن هرگز واقعا مربوط به تغییرات آب و هوایی یا کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نبوده و نخواهد بود. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید