مقالاتمقالات اجتماعی

لزوم ضدیت با نژادپرستی در مدارس French Immersion کانادا برای ترویج آموزش عادلانه! 

بحث‌ و گفتگو بین محققان، مربیان و والدین درباره موفقیت‌ ها و چالش‌ های مدارس French Immersion در سیستم انگلیسی زبان کانادا ادامه دارد.

در سیستم French Immersion،  زبان اول دانش آموزان فرانسوی نیست، ولی آموزش ها به زبان فرانسه می باشد. در اکثر این مدارس، دانش آموزان موضوعاتی مانند تاریخ، موسیقی، جغرافیا، هنر، تربیت بدنی و علوم را به زبان ف

رانسه می آموزند. بد نیست بدانید که اکثر هیئت آموزش و پرورش کانادا، French Immersion  را از کلاس اول ابتدایی و برخی دیگر از دوره کودکستان ارائه می کنند. 

ماریکا کاناس، دانشجوی مقطع دکتری، تحقیقاتی را درباره این مدارس انجام داده است و می نویسد این برنامه ها در انتاریو و بخصوص تورنتو، نابرابری ها را تشدید می کنند. 

وی می گوید با توجه به اینکه مدارس French Immersion در تورنتو عمدتا در مناطق سفیدپوست و طبقه متوسط یافت می شود، جای تعجب نیست که دانش آموزان سفیدپوست طبقه متوسط بیشترین حضور را در این مدارس داشته باشند. با اینکه در سال های اخیر تنوع نژادی در این مدارس بهبود یافته است، اما همچنان سلطه دانش آموزان سفیدپوست، طبقه متوسط و انگلیسی زبان در این مدارس مشاهده می شود. 

کاناس راه هایی را پیشنهاد می کند تا French Immersion از نظر فرهنگی پاسخگوتر باشد. از نظر او برنامه درسی بایستی جوامع متنوع فرانسوی زبان را در بر بگیرد و نه فقط سفیدپوستان اروپایی یا کبک تبار را. ضمن اینکه باید در مورد فرهنگ های مختلف فرانسوی زبان اطلاع رسانی و بحث شود. در حالی  که در بسیاری از موارد، اصولا بحث فرهنگی در کلاس انجام نمی شود. 

در یک جامعه با ساختار نژادی متنوع، مشاهده نژادپرستی در سیستم French Immersion تکان دهنده و نگران کننده است. متاسفانه در بسیاری از موارد، معلمان و مسوولین اینگونه مدارس مایل به مداخله هنگام وقوع حوادث نژادپرستانه در کلاس ها نبوده و نیستند. حتی در یک مورد، معلم به دانش آموز اجازه داد بارها از یک اصطلاح فرانسوی نژادپرستانه استفاده کند. 

کاناس معتقد است دانش آموزان نباید در معرض نژادپرستی قرار گیرند و بایستی در مورد واقعیت ها و تنوع جوامع فرانسوی زبان بیاموزند. او می گوید مستندسازی نابرابری ها، گام مهمی در ایجاد مدارس فراگیرتر می باشد. 

***

در بسیاری از کشورهای جهان، دانش‌آموزان به دو یا چند زبان آموزش می ‌بینند: اغلب همه دانش‌آموزان حداقل یک زبان خارجی، (عمدتا زبان یک استعمارگر سابق را می‌آموزند. مثلا فرانسوی در غرب آفریقا، انگلیسی در جنوب آسیا و غیره). مدل کانادایی با اکثر کشورهای جهان تفاوت دارد، زیرا در آن اعضای جامعه داوطلبانه از دولت های محلی می خواهند فرزندان آنها را به یک زبان اقلیت، آموزش بدهند.

آموزش French Immersion اختیاری است و نه اجباری. والدین حق دارند فرزندان خود را به مدارسی بفرستند که چنین برنامه هایی را ارائه می دهند. دانش آموزان این مدارس تشویق می شوند تا حد امکان به زبان فرانسه ارتباط برقرار کنند. 

طبق آمار سال 2020، حدود 12 درصد از دانشجویان کانادایی (به جز کبک) در مدارس French Immersion تحصیل می کردند. در حالی  که 34 درصد از دانش آموزان شاغل به تحصیل در مدارس انگلیسی زبان، کلاس زبان فرانسه را می گذراندند. 

در سال 2021، چهارصد و هشتاد و سه هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی و متوسطه در کانادا (خارج از کبک و نوناووت) در سیستم French Immersion تحصیل می کردند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید