اخباراخبار کانادا

قیمت مواد غذایی بیش از این افزایش می یابد

مدیران مشاغل مربوطه می گویند که هزینه های بالای تولید را به مصرف کنندگان منتقل می کنند. وزارت کار روز جمعه گزارش داد که قیمت مواد غذایی در ماه گذشته 11.9 درصد افزایش یافته است و باوجود احتمال تغییر عادات غذایی امریکایی ها، شرکتها سعی در حفظ مشتریان خود دارند.شرکت های بزرگی مانند مک‌دونالدز و تایسون فودز نیز اعلام کرده‌اند که به افزایش قیمت‌ها ادامه خواهند داد، زیرا با هزینه‌های بالاتری برای تولید روبرو هستند.

تهاجم مستمر روسیه به اوکراین ،یکی از بزرگترین مناطق تولید غلات در جهان، باعث افزایش قیمت مواد اولیه، روغن‌های پخت و پز و خوراک دام شده است. کارخانه‌ها نیز به دلیل همه‌گیری با کمبود نیرو مواجه هستند و کشاورزان به دلیل هوای سرد و مرطوب در سراسر خاورمیانه، کاشت را دیرتر شروع می‌کنند.

مصرف‌کنندگان قبلاً هم شاهد قیمت‌های بسیار بالایی برای مواد غذایی بوده‌اند، کرافت هاینز نیز، قیمت صدها قلم از مواد غذایی خود را افزایش داده است. قیمت منو رستوران ها نیز در سه ماهه اول سال 2022، حدود 8 درصد افزایش یافته بود. اکنون، بسیاری از آمریکایی‌ها در حال تغییر عادات بیرون غذا خوردن یا صرف غذا به عنوان سرگرمی، هستند زیرا اکثریت انتظار دارند افزایش قیمت ها در سال آینده بدتر هم بشود. در همین حال، انتظار می‌رود که فدرال رزرو در بحبوحه افزایش تورم، هزینه ها را به اندازه کافی کاهش دهد تا بدون رکود اقتصادی، تورم را مهار کند.

رئیس جمهور جو بایدن نیز پس از ادعای قبلی مبنی بر اینکه تورم در ماه دسامبر به اوج خود رسیده است، پذیرفته است که تورم همچنان بالا باقی می ماند و در ادامه روسیه و جمهوری‌خواهان را مقصر تورم بالا دانست و افزایش هزینه‌های غذا و انرژی را «افزایش قیمت پوتین» خواند و از کنگره خواست اصلاحات مالیاتی را تصویب کند تا ثروتمندان آمریکایی‌ و شرکت‌های بزرگ سهم خود را بپردازند. و گفت “در حالی که ما به کار خود برای دفاع از آزادی در اوکراین ادامه می دهیم، باید کارهای بیشتری انجام دهیم تا قیمت ها در ایالات متحده کاهش یابد،کنگره تمام تلاش خود را برای کاهش تورم می کند”.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها تورم بالا را مشکل اصلی کشور می‌دانند و اکثراً با مدیریت بایدن در اقتصاد مخالف هستند. اقتصاددانان می‌گویند تورم شدید خانواده‌ها، به ویژه افراد کم درامد را مجبور می‌کند برای غذا، بنزین و اجاره خانه هزینه بیشتری بپردازند و توانایی آن‌ها را برای خرید اقلام دلخواه کاهش می‌دهد. رونا مک دانیل، رئیس کمیته ملی جمهوری خواهان، نیز اشاره کرد که از آن زمان تاکنون تورم هر ماه از دستمزدها پیشی گرفته است.

حتی جیسون فورمن، مشاور ارشد اقتصادی در دولت اوباما به CNBC گفت: “در حال حاضر، ما در وضعیت بدی هستیم که تورم قیمتی بسیار بیشتری، از تورم دستمزد داریم. و اگر شما اقتصاد را تحت فشار قرار دهید، رشد قیمت ها و رشد دستمزدها را کاهش خواهید داد. من هیچ پاسخ واضحی ندارم که کدام یک از آن ها بیشتر از دیگری کاهش می یابد”.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید