مقالاتمقالات پزشکی

قویت بینایی در دوران پیری با مصرف انگور!

 

طبق تحقیقات جدید، خوردن روزانه انگور، باعث تقویت بینایی و دید چشم ها در دوران پیری می شود؛ میان وعده محبوبی که خیلی ها به آن علاقه دارند. 

همه ما می‌خواهیم تا جایی که می ‌توانیم از بدن خود مراقبت کنیم، اما مساله این است که همه ما نمی توانیم روزانه بخشی از وقت خود را به ورزش اختصاص دهیم. اما خوشبختانه روش های دیگری نیز برای حفظ سلامتی فرد وجود دارد که یکی از بهترین آنها، رعایت یک سبک زندگی سالم با مصرف غذاهای مقوی و سالم است. 

این روزها تقریبا همه ما می دانیم که رعایت یک رژیم غذایی متعادل، برای کاهش وزن و مدیریت وزن ضروری است. اما آیا می دانستید که برخی از خوراکی ها علاوه بر تاثیر مثبت بر وزن ما، باعث تقویت اعضای بدن ما می شوند؟ انگور یکی از این خوراکی هاست که بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، خوردن روزانه آن، به تقویت بینایی فرد خصوصا در دوران پیری، کمک شایانی می کند. نتایج این مطالعه نشان می دهد افراد مسنی که روزانه یک و نیم فنجان انگور را در طول یک دوره چهار ماهه خورده اند، تا حد زیادی شاهد بهبود سلامت چشمان شان بوده اند.

یافته های این مطالعه که اولین مورد در نوع خود محسوب می شود، در مجله علمی Food & Function  منتشر شد. در این مطالعه تاثیر مصرف انگور بر تجمع رنگدانه ماکولا مورد بررسی قرار گرفت؛ ترکیباتی که در میوه ها و سبزیجات یافت می شود و برای بینایی بسیار مفید است.

دکتر جونگ یون کیم نویسنده این مطالعه، گفت: «مطالعه ما اولین مطالعه ای است که نشان می دهد مصرف انگور به طور مفیدی بر سلامت چشم انسان تاثیر می گذارد. این خبر بسیار خوبی است، به خصوص با توجه به رشد جمعیت و در دسترس بودن انگور».

بیماری ‌های چشمی و مشکلات بینایی در سنین بالاتر بسیار شایع ‌تر است. محققان معتقدند AGEها جزء محرک‌ های کلیدی این بیماری ها محسوب می شوند؛ اینها ترکیبات مضری هستند که با ترکیب پروتئین یا چربی با قند جریان خون به وجود می آیند. این ترکیبات با آسیب رساندن به اجزای عروقی شبکیه چشم، باعث اختلال عملکردی سلول های چشم و در نتیجه افت بینایی فرد می شوند.

آنتی اکسیدان های رژیمی می توانند از تشکیل AGE ها جلوگیری کنند. در واقع آنها با بهبود چگالی نوری رنگدانه ماکولا (MPOD)که یک معیار مهم برای سلامت بینایی است، به شبکیه چشم کمک می کنند. انگور علاوه بر این که منبع غنی ویتامین C است، سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که به عنوان ترکیبات فنولی شناخته می شوند و می توانند از تشکیل AGE ها در بدن جلوگیری کنند.

محققان در این مقاله جدید، یک مطالعه تصادفی انسانی را روی 34 شرکت ‌کننده انجام دادند. در این مطالعه به برخی از این شرکت کنندگان به مدت 16 هفته هر روز یک و نیم فنجان انگور داده شد و به برخی دیگر دارونما داده می ‌شد. نتایج این مطالعه نشان دهنده افزایش قابل توجهی در MPOD بود و از طرف دیگر تاثیرات مثبت انگور بر بینایی این افراد را به شکل شگفتی آوری نشان داد.

با این وجود افرادی که دارونما دریافت کردند، افزایش قابل توجهی در AGE های مضر را از خود نشان دادند.

پس دفعه بعد که خواستید سراغ یک میان وعده خوشمزه بروید، حتما انگور را در اولویت قرار دهید، تا هم بینایی خوبی داشته باشید و هم یک رژیم غذایی سالم و متعادل!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید