مقالاتمقالات اجتماعی

قوانین جدید صدور مجوز و سردرگمی پناهندگان برای یافتن مشاوران جدید 

برای نسا -پناهجوی 26 ساله- اعتماد کردن به دیگران و تعریف داستان فرارش از ایران به کانادا، تنهایی اش و مخفی نگه داشتن اطلاعات شخصی اش کار دشواری است. او پس از بارها تغییر آدرس ایمیل، ساعت ها ملاقات غیر حضوری و مکالمه تلفنی توانست به مشاور مهاجرت خود- کری مولیتر- اعتماد کرده وداستان زندگی اش را برای او تعریف کند. اما اوایل ماه می مطلع شد با تغییر قوانین، باید به دنبال مشاور جدیدی باشد، زیرا مولیتر دیگر امکان حضور در جلسه بررسی پرونده پناهندگی او را ندارد. نسا می گوید: من در زندگی به اندازه کافی استرس دارم، و حالا باید به دنبال مشاور قابل اعتماد دیگری باشم. نسا دانش آموخته رشته معماری در تهران است و به دلیل تغییر دین و تمایل به جنس موافق مجبور به فرار از ایران شده است. 

از آغاز ماه جولای مشاورانی مانند مولیتر در صورتی قادر به شرکت در دادگاه های رسیدگی به پرونده های پناهندگی و مهاجرت هستند که آزمون جدید تخصصی مشاوران شهروندی و مهاجرت را با موفقیت پشت سر بگذارند. مشاورانی که در این آزمون شرکت نکرده باشند از پذیرش موکل جدید منع شده و امکان حضور در جلسات بررسی پناهندگی موکلین جاری خود را نیز نخواهند داشت. آمار دقیقی از تعداد مشاورانی که باید به صورت موقت پرونده های خود را تعلیق کنند در دست نیست. همچنین آمار دقیقی از تعداد داوطلبینی که آزمون اول را با موفقیت پشت سر گذاشته اند و آن هایی که برای آزمون های بعد ثبت نام کرده اند نیز وجود ندارد. از آگوست گذشته و از زمان معرفی دوره تخصصی بلندمدت کالج تنها یک آزمون برگزار شده و قبل از پایان  مهلت مقرر (اول جولای) آزمون دیگری نیز برگزار خواهد شد. 

به نوشته وبسایت استار، بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در ماه های سپتامبر و دسامبر دو آزمون دیگر برگزار خواهد شد. از میان سی و هشت دوره تخصصی برنامه ریزی شده – که هر کدام 35 جای خالی دارد- هفده گروه قبل از پایان مهلت مقرر کلاس های خود را در ماه آگوست به اتمام می رسانند. برگزاری آزمون با انتقاداتی مواجه شده و صد و هفتاد مشاور، درخواست آنلاینی را مبنی بر تعویق شش ماهه مهلت امتحانات امضا کرده اند. 

بنا بر اعلام جان موری، مسئول و نماینده کالج، به داوطلبینی که در دوره های تخصصی شرکت کرده باشند زمان کافی برای تکمیل دوره و ارفاق در امتحانات داده می شود. کارکنان سابق کالج پیش از دسامبر 2020 درباره نحوه و چگونگی برگزاری برنامه تخصصی  تبادل نظر کرده و اطلاعات مرتبط با قوانین جدید از ماه نوامبر بر روی سایت قرار داده شده است. هرچند مسئولین گفته بودند برخی از مشاوران متوجه ضرورت و فوریت اجرای این قوانین نیستند. اما انجمن مشاوران مهاجرت کانادا در نامه ای اظهار داشت وکلا متوجه اهمیت روش قانونگذاری دقیق و موشکافانه هستند و بسیاری از آن ها دوره های تخصصی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، با این حال انتقاداتی درباره زمان، نحوه برگزاری آزمون و اعلام نتایج آن مطرح شده است. تغییر قوانین و تغییر مشاوران پناهجویان پروسه ای زمانبر است و افراد آسیب پذیر که به سیستم مشاوران مهاجرت کانادا اعتماد کرده اند، بیشترین ضرر را متحمل خواهند شد.

کندی هیو از مشاوران مهاجرت ناحیه ای قصد داشت در دوره های تخصصی پایان آگوست ثبت نام کند، اما سیستم تا ماه ژانویه جای خالی نداشت؛ بخت با او یار بود و توانست دوره را تا اواخر ماه می به اتمام برساند و در آزمون شرکت کند. او نیز درباره زمان و نحوه برگزاری آزمون انتقاداتی دارد. هرچند هیو که در دفتر وکالت مشغول به کار است لطمه چندانی از تغییر قوانین ندید، اما درباره وضعیت مشاوران، و البته موکلان آن ها، اظهار نگرانی کرد. به اعتقاد او، بیان مکرر مشکلات زندگی، تعرض و خطراتی که زندگی افراد را تهدید می کند کار دشواری است و باید این موکلان را در سیستم مهاجرت افرادی آسیب پذیر محسوب کرد.

وکیل نسا- مولیتر- مجوز خود را در سال 2011 دریافت کرده و در دوره تخصصی ژانویه ثبت نام کرده است، اما مجبور به شرکت در کلاس های ماه فوریه شد که این ماه به پایان می رسد. او گمان می کرد امتحانات در پایان دوره برگزار می شود، اما وقتی مطلع شد نخستین آزمونی که می تواند در آن شرکت کند تا سپتامبر برگزار نمی شود از موکلین خود خواست به دنبال مشاوری جدید باشند. او اظهار داشت اگرچه برگزاری این دوره گامی مهم و ضروری در تعلیم و آموزش مشاوران است، با این حال نیمه کاره رها کردن پرونده موکلین از لحاظ احساسی دردناک و به ضرر هر دو طرف است.  

طبق اعلام مسئولین کالج روز جمعه جلسه ای برگزار شده و در آن اظهارات مشاوران و انتقادات آن ها درباره قوانین جدید مورد بررسی قرار خواهد گرفت، همچنین طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال، چهار آزمون دیگر برگزار خواهد شد؛ بر این اساس تا پایان سال جاری در هر ماه حداقل یک آزمون برگزار می شود.

جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید