علم و دانش

قهوه خطر زوال عقل را کاهش و آمادگی جسمانی را در سنین بالا افزایش می دهد

مطالعه جدید با 12 هزار شرکت ‌کننده که توسط محققان دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) انجام شد، نشان داد افرادی که چهار فنجان قهوه در روز می نوشند، از نظر آمادگی جسمانی بهترین امتیاز را کسب می کنند. 

شرکت کنندگان در این پروژه مطالعاتی اولین بار در سن 53 سالگی مصاحبه شده و از ایشان درباره عادات قهوه و رژیم غذایی سوال شد. حدود 20 سال بعد، همین شرکت کنندگان (با میانگین سنی 73 سال) از نظر وزن، سطح انرژی و همچنین تست Timed Up and Go  که ایستادن و راه رفتن در فواصل کوتاه را اندازه گیری می کند، مورد بررسی قرار گرفتند

 

در نهایت، این مطالعه نشان داد افرادی که چندین فنجان قهوه در روز می ‌نوشیدند نسبت به افرادی که کافئین مصرف نمی‌ کردند در معرض خطر کمتری برای دچار شدن به ضعف جسمانی در اواخر زندگی قرار داشتند. با این حال، محققان  خاطرنشان کردند که مطالعات بیشتری برای بررسی تاثیر ترکیبات شیمیایی غیر از کافئین موجود در چای و قهوه مورد نیاز است.

بیش از دو سوم (68.5 درصد) از شرکت کنندگان به طور روزانه و کمی بیش از نیمی (52.9 درصد) از آنها فقط یک فنجان در روز قهوه می نوشیدند.

42.4 درصد دو تا سه و 4.9 درصد چهار یا بیشتر در روز قهوه می نوشیدند. 

مطالعات نشان داده است که قهوه با خطر کمتر بیماری قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، زوال عقل و بیماری آلزایمر مرتبط است. یکی دیگر از مزایای نوشیدن قهوه، کاهش ریسک شکستگی لگن در زنان است.

قهوه حاوی ترکیبات دیگری مانند پلی فنول های زیست فعال با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می باشد که خطر بیماری های عصبی، دیابت، بیماری های قلبی – عروقی و چاقی را کاهش می دهد. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید