اخباراخبار کانادا

قصور احتمالی ده ها هزار کانادایی از پرداخت اقساط وام به دلیل افزایش نرخ بهره 

کانادا- مدیران عامل بانک های عمده کشور می گویند ده ها هزار وام گیرنده کانادایی احتمالا قادر به بازپرداخت اقساط ماهانه وام های مسکن خود نخواهند بود.  

اسکات تامپسون، مدیر عامل جدید Scotiabank می گوید حدود 20 هزار وام گیرنده این بانک ممکن است در برابر افزایش نرخ بهره آسیب پذیر باشند. این تعداد حدود 2.5 درصد از دریافت کنندگان وام مسکن بانکی را تشکیل می دهد. 

مدیران اجرایی چندین بانک بزرگ دیگر نیز می گویند درصدی از وام گیرندگان آنها نیز در معرض خطر هستند که به طور بالقوه به ده ها هزار نفر بالغ می شود. 

میلیون ‌ها وام گیرنده احتمالا طی سال جاری یا سال آینده، هنگام تجدید وام های مسکن با نرخ ثابت یا متغیر با مشکل روبرو خواهند شد. 

با این حال، مدیران عامل بانک ها تاکید کردند که انتظار موج بزرگ قصور که می تواند تاثیر جدی بر درآمد بانک ها داشته باشد را ندارند. مدیران عامل می گویند پس ‌اندازهای خانوار در طول همه‌ گیری، بازار کار قوی و افزایش کلی ارزش خانه در سال ‌های اخیر پشتوانه قابل توجهی برای اکثریت وام گیرندگان است و درصد کمی از کل مشتریان وام در برابر افزایش نرخ بهره آسیب پذیر هستند.

همانطور که گفته شد، تامسون، که از اوایل فوریه مدیریت Scotiabank را بر عهده خواهد گرفت، تعداد وام گیرندگان آسیب پذیر را 20 هزار نفر تخمین می زند.  بر اساس گزارش انجمن بانکداران کانادا، تعداد کانادایی‌هایی که در پرداخت‌ های اقساط وام مسکن خود سه ماه یا بیشتر قصور می کنند، از نظر تاریخی بسیار پایین است و در بیشتر از دو دهه گذشته بین 0.25 تا 0.5 درصد در نوسان بوده است.  

وقتی صحبت از اقساط بالاتر می شود، بایستی به دارندگان وام مسکن با نرخ ثابت که وام شان امسال تجدید می شود، اشاره کرد.

آنها بطور متوسط باید انتظار پرداخت ماهانه حدود 350 دلار بیشتر را داشته باشند. در حالی که پرداخت های با نرخ متغیر حدود 700 دلار در ماه افزایش می یابد. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید