املاک و مسکنمقالات

قرار است <اجاره به شرط> تملیک در کانادا اجرایی شود، اما این به چه معناست؟

چهار سال پیش وقتی کریستین فراکیا با روش اجاره به شرط تملیک (rent-to-own) در پورت مودی، بریتیش کلمبیا آشنا شد، راهی برای تحقق رویای خانه‌ دار شدن خود پیدا کرد.

در آن زمان حدود 10% از 358 واحد مسکونی در حال ساخت در خیابان 50 Electronic به روش اجاره به شرط تملیک فروخته شدند. در این روش خریدار یک اجاره ثابت به صورت ماهانه به مدت 2 سال پرداخت می کند که بعدها به آورده اولیه او تبدیل می شود.

اجاره به شرط تملیک یک روش منحصر به فرد برای خانه دار شدن است که یکی از بزرگترین موانع خانه اولی ها، یعنی پیش پرداخت سنگین را حل می کند.

به عقیده مدافعان این طرح، این مدل از تامین مالی خانه ها برای افراد ضعیف که نمی توانند واجد شرایط دریافت وام مسکن باشند بسیار مناسب است، زیرا راهی برای حل این مشکل در اختیار آنها قرار می دهد.

اما منتقدان این طرح معتقدند که این روش هنوز امتحان خود را پس نداده است. آنها به هزینه های نگهداری از خانه یا احتمال از دست رفتن پیش پرداخت، در صورتی که مستاجر نتواند موازین قرارداد را رعایت کند، اشاره می کنند.

ترودو برای حل بحران مسکن طرحی 2 میلیارد دلاری را مطرح کرده است که ساخت حدود 17000 خانه جدید، بخشی از این طرح است.

از این 2 میلیارد دلار بودجه، 200 میلیون دلار برای برنامه جدید اجاره به شرط تملیک در نظر گرفته شده است.

جاستین ترودو در یک کنفرانس خبری در 30 آگوست اعلام کرد که این صندوق توسط شرکت وام مسکن (CMHC) مدیریت می شوند و قرار است سازندگان مسکن را تشویق کنند فرصت های بیشتری را در اختیار خانه اولی ها قرار دهند. 

ترودو گفت: برای بسیاری از مستاجران، پس انداز برای خرید خانه بسیار دشوار است. ما قرار است در قالب این طرح جدید به سازندگان مسکن کمک کنیم تا به خانواده ها کمک کنند از این طریق خانه دار شوند.

این طرح 5 ساله در 30 آگوست به شهرداری ها، سازندگان مسکن، انبوه سازان و سازمان های محلی و غیرانتفاعی ابلاغ شد.

گروه پاناتج در سال 2018 با انتشار اعلامیه ای از متقاضیان این طرح دعوت کرد و در نهایت 500 نفر متقاضی شدند.

در این مدت این گروه با سبک و سنگین کردن این طرح به برخی ایرادات و کاستی های آن پی برده است. به عنوان مثال آنها مجبور شدند مالیات خدمات (GST) را از لحظه نقل مکان مستاجر تا زمان خرید واحد، متقبل شوند در ضمن تحولات اقتصادی مانند افزایش نرخ بهره، باعث گران تر شدن این برنامه شده است. 

مالیات به شرط تملیک به چه معناست؟

اجاره به شرط تملیک، توافقی است بین مستاجر و صاحب یا سرمایه گذار ملک. آنها در این قرارداد بر سر خرید یک خانه با قیمت مشخص در یک مهلت زمانی مقرر در آینده به توافق می رسند. 

در واقع در این روش صاحب ملک، آن را برای خریدار بالقوه نگه می دارد تا زمانی که او بتواند برای واجد شرایط بودن دریافت وام مسکن، به اندازه کافی پس انداز کند.

ریچل الیور که این برنامه را در انتاریو پیاده کرده است، به گفته خودش با این کار به 600 خانواده کمک کرده است به سرعت به خانه دار شدن نزدیک شوند.

الیور می گوید: ما در ابتدا یک مبلغ پیش پرداخت یکجا که در شرکت ما 20000 دلار است از متقاضی دریافت می کنیم، سپس اجاره ماهانه را به گونه ای تعیین می کنیم که مجموع آن تا پایان مهلت مقرر در قرارداد به 10% قیمت خرید ملک برسد. اجاره ماهیانه بر اساس هزینه نگهداری ملک با نرخ سود امروز محاسبه می شود. مستاجر در طول این مدت، مسئول پرداخت هزینه های تعمیر و نگهداری از خانه است.

اما چرا اجاره به شرط تملیک؟

الیور می گوید: مستاجر در ابتدای عقد قرارداد اجاره به شرط تملیک، به عنوان مثال می داند که قیمت یک خانه 600000 دلار است که باید این مبلغ را در طول 5 سال تامین کند. اگر ارزش ملک به 650000 دلار افزایش یابد، مبلغ اضافی به مستاجر تعلق می گیرد.

مبلغ اجاره ملک های اجاره به شرط تملیک، مطابق با ارزش بازاری اجاره آن ملک در آن زمان تعیین می شود.

عدم رعایت شرایط قرارداد مساوی از دست رفتن پیش پرداخت:

در این طرح اگر مستاجر نتواند مفاد قرارداد را رعایت کند و اجاره تعیین شده را سر وقت پرداخت کند، مبلغ پیش پرداخت، توسط مالک ضبط می شود و مستاجر باید ملک را تخلیه کند. در ضمن در اینجا هزینه های نگهداری و تعمیر ملک، برخلاف قراردادهای معمولی اجاره، بر عهده مستاجر است. 

الیور معتقد است که دولت با این کار به توسعه دهندگان املاک سوبسید می دهد و امیدوار است آنها نیز بتوانند کاربران نهایی این طرح را از مزایای آن متنفع کنند.

به گفته حامیان طرح، این برنامه در بریتانیا با موفقیت انجام شده است.

اما منتقدان این طرح معتقدند بازار مسکن کانادا با بریتانیا تفاوت دارد. به عقیده آنها این طرح به نفع سازندگان مسکن است، نه مستاجران؛  نتایج این طرح سال ها بعد خود را نشان می دهد و آن زمان مشخص خواهد شد که تا چه اندازه به خانه دار شدن خانه اولی ها کمک کرده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید