مقالاتمقالات اجتماعی

قتل بیرحمانه نوجوان 15 ساله بدست پسری 14 ساله در پرورشگاه نوجوانان 

چاقویی بلند چنان با شدت در گردن پسربچه فرو رفته بود که از سمت دیگر گردنش درآمده  و شریان های کاروتید را تکه تکه کرده بود. چاقو ریه راست او را سوراخ کرده و به کبد و قفسه سینه نیز آسیب وارد شده بود. بر روی صورت و دستش نیز علائم ضربه مشاهده می شد. آنچه بیان شد آثار حمله پسری 14 ساله به پسری 15 ساله از  ساکنان پرورشگاهی مختص نوجوانان است؛ افرادی بیكار، ناخواسته، سخت و بی انضباط و مایه سرافکندگی والدینشان. قربانی جان باخت و تنها جمله ای که به زبان آورد این بود::لطفا کمکم کنید.

به  نوشته  استار، سه سال پس از قتل دیوید رومن در پرورشگاه، قاتل او به قتل درجه اول متهم، و هفته گذشته  به حداکثر مجازات یعنی ده سال حبس- شامل شش سال حبس و چهار سال زندگی مشروط تحت نظارت پلیس- محکوم شد. او در حال حاضر در مرکز مخصوص جوانان بزهکار و تحت تدابیر شدید امنیتی نگهداری می شود. 

مایکل فراست – قاضی دادگاه عالی- مي گويد اين پرونده درباره قتل بیرحمانه یک نوجوان بدست نوجوان دیگری است که در پیشینه او مواردی از رفتارهای تهاجمی و خشن به چشم می خورد. این نوجوان از مشکلات حاد روان شناختی رنج می برد.

.

بارها بیماری هایی مانند اختلال کمبود توجه و بیش فعالی، اختلال نافرمانی مقابله ای، اختلال وسواس فکری عملی و ناتوانی در یادگیری برای او تشخیص داده شده بود. همچنین در پرونده او مصرف مواد مخدری همچون فنتانیل، هروئین و الکل، درگیری با اختلالات ترک و اعتماد به نفس پایین مشاهده می شود. البته باحمایت های پرسنل مرکز و مصرف مرتب داروها علائمی از بهبود در او مشاهده شده بود. این پرونده از آغاز تا پایان نشان دهنده جنایتی هولناک و وحشتناک است و انگشت اتهام را می توان به هر سویی چرخاند؛ سردرگمی دعاوی متعاقب، والدین قربانی، سرپرستان پرورشگاه، انجمن های حمایت از کودکان، نیروی پلیس، پدر خوانده ها وپرورشگاه اکسپندد هاریزون.

نوجوان بزهکار فردی دردسر ساز بود که نباید به او اجازه تماس با دیگر نوجوانان آسیب پذیر داده می شد. این نوجوان پنج ماه پیش از این حمله مرگبار در خانه های گروهی زندگی می کرد و بدلیل رفتارهای نامناسب از آنجا اخراج شده و از سال 2017 وارد موسسه کرون شد. 

در پرونده او مواردی از تهدید و توهین به افراد به ثبت رسیده است. قاتل تنها یکروز قبل از به قتل رساندن دیوید، به دلیل  وارد آوردن ضربه به در حمام مسئول پرورشگاه –جوردن کالور 24 ساله- به اتهام آزار و اذیت دستگیر شد و علیرغم عدم رضايت سرپرست پرورشگاه، توسط پلیس به پرورشگاه بازگردانده شد.

در آن زمان هیچ کس متوجه دزديده شدن چاقوهایی که سرپرست در اتاقش نگهداری می کرد نشد. نوجوان از اینکه پای پلیس به میان کشیده شده دچار خشم شد و دیوید را متهم به بدرفتاری با خودش کرد. اما كالور تصور كرده بود نوجوانان توانسته اند مشکلات خود راحل كنند و مشغول بازي شده اند. تا اينكه دیوید حدود ساعت 5:45 صبح- در حالیکه از سرش خون می آمد و سوراخی در گردنش ایجاد شده بود- در اتاق کالور را به صدا در آورد. او را با مشتی که به صورتش وارد شده بود از خواب بیدار کرده بودند. کالور او را روی صندلی بیرون حمام نشاند، حوله ای روی گردنش گذشت و با اورژانس تماس گرفت. در این هنگام مهاجم با چاقویی بزرگ  در دست از پله ها بالا آمد و بارها و بارها به دیوید ضربه زد. در حین ضربه زدن به کالور می نگریست که در رابسته بود و برای درخواست کمک فریاد می زد و از سه نوجوان حاضر در مرکز خواست آن جا را ترک کنند. 

کالور پس از اطمینان از رفتن قاتل در را باز کرد. لبه چاقو هنوز در گردن دیوید بود و دسته شکسته اش روی زمین افتاده بود. او را به اورژانس منتقل کردند و در نهایت در ساعت 6:30 صبح درگذشت. پلیس قاتل را حین پرسه زدن اطراف پرورشگاه به اتهام قتل بازداشت کرد. 

چرا دیوید در آن مرکز نگهداری می شد؟ هیچ پرونده و سابقه کیفری ازاو در دست نیست. او به همراه مادرش در ریچموند هیل زندگی می کرد؛ مادرش متوجه شد او به مصرف مواد روی آورده و ترک تحصیل کرده است. او که درگیر مشکلات خود بود، پس از مشاوره  با مراکز مددکاری تصمیم گرفت فرزندش را به مرکز نگهداری بفرستد تا در آنجا شروعی تازه داشته باشد و به مدرسه بازگردد. 

در این سو قاتل او فردی پرخطر، با پرونده ای سرشار از مشکلات خانوادگی قرار دارد. او که اکنون 18 سال دارد در خانواده ای متشنج، با آزارهای فیزیکی و کلامی بزرگ شد و والدینش در سال 2015 از هم جدا شدند. بدلیل مشکلات رفتاری در سال سوم مدرسه مجبور به ترک تحصیل شد. مدتی همراه مادرش زندگی کرد و پس از آن به مرکز نگهداری  CASمنتقل شد. پس از مدت زمانی کوتاه از آن جا خارج شد و نزد پدرش رفت. او نیز شرایط نگهداری از فرزندش را نداشت. پس از بارها و بارها جابجایی بدلیل رفتارهای نامناسب و پرخاشگرانه به مرکز اکسپندد هاریزون منتقل شد. در آنجا با دیوید به مشکل برخورد و در نهایت او را به شكلي فجيع به قتل رساند. 

در انتاریو 300 مرکز نگهداری قانونی وجود دارد  که کمپانی های انتفاعی مسئولیت اداره نیمی از آنها را بر عهده دارند. گروه های مختلف و ساکنین این مراکز بارها و بارها درباره فقدان بکارگیری نیروهای کاربلد در این مراکز، بدرفتاری با کودکان و عدم نظارت دولت اظهار نگرانی کرده اند. 

قاضی فراست در اظهارات خود بیان کرده است که کالور از کابوس های شبانه درباره قتل دیوید و PTSD رنج می برد.  والدین و خواهر دیوید نیز همچنان در شوک قتل او قرار دارند و هنوز باور مرگ او برای آن ها سخت است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید