مقالاتمقالات پزشکی

قبل از خرید هیجانی کفش های جدید، جلو خود را بگیرید

لزلی-آن اسکورگی می نویسد، اگر برخی از اثرات فیزیکی را که هنگام تمایل به خرید هیجانی احساس می کنید، بشناسید، می توانید آگاهانه آنچه را که اتفاق می افتد مدیریت کرده و خرید نکنید.

دلیل اینکه مصرف ‌کنندگان هیجانی نمی ‌توانند دست از خرید بکشند و افرادی که اهل پس انداز کردن هستند نمی‌ توانند دست از پس ‌انداز کردن بکشند، جایزه دادن است.

به خرید هیجانی فکر کنید، هنگامی که سبد خرید خود را با چیزهای جالب و غیرمنتظره پر می کنید، اتفاقی برای بدن و ذهن تان رخ می دهد. از نظر جسمی، ممکن است هیجان شدید، ضربان قلب بالا و نفس نفس زدن را احساس کنید، به خصوص اگر کالا را با تخفیف دریافت کرده باشید، حتی ممکن است در انتهای خرید از شادی فریاد بکشید.

این اثر یک ماده شیمیایی طبیعی تولید شده در بدن شما به نام دوپامین است که برای مدتی سبب می شود ذهن شما احساس رضایت کند. اما حدود 30 دقیقه بعد این شادی از بین می رود،  بعد از آن ممکن است احساس ضعف، تنهایی یا بی حوصلگی کنید. بنابراین دوباره خرید می کنید و دوباره در این چرخه غرق می شوید و (بدهی شما بیشتر می شود). اما با خواندن این مقاله می فهمید که چه چیزی سبب این رفتار می شود.

حقیقت بدن:

افزایش دوپامین زمانی شروع می شود که شما به خرید کردن فکر می کنید (هیجان شکار). حتی از چند ساعت، چند روز یا هفته ها قبل؛ دانستن این واکنش بدن می تواند باعث مقاومت در مقابل وسوسه خرید هیجانی شود، اگر بتوانید اثرات فیزیکی را حین شروع شناسایی کنید، آنگاه می توانید اتفاقی که در حال رخ دادن است را بپذیرید و سپس خرید نکنید، باید تمرین کنید تا یاد بگیرید بدن تان در هزینه‌ های هیجانی چه واکنشی نشان می دهد، اما وقتی یاد گرفتید، می ‌توانید در عرض چند دقیقه آن را تشخیص دهید.

من وقتی از فکر خرید ناخواسته هیجان زده می شوم، خیلی سریع شروع به صحبت می کنم و پاهایم را تکان می دهم. واکنش بدن شما هنگام خرید هیجانی چیست؟ به آن فکر کنید و همین امروز آن را یادداشت کرده و روی صفحه کامپیوتر یا تلفن خود قرار دهید.

جایزه ای جایگزین کنید:

با توجه به تجربه من به عنوان یک مربی مالی، این کار می تواند برای ترک عادت بدی مانند خرید هیجانی و جایگزینی آن با یک عادت سالم، حداقل برای مدتی، مفید واقع شود، سعی کنید جایزه مرتبط باشد.

به عنوان مثال، هنگامی که میل به خرج کردن هیجانی دارید، وارد برنامه موبایل بانک خود شوید و بلافاصله 5 دلار را به حساب پس انداز خود انتقال دهید. این انتقال چند دلاری را برای چند هفته هر روز تکرار کنید، اکنون موجودی حساب خود را ببینید. واقعا لذت بخش نیست؟

یا اگر می‌ خواهید برای خرید ناهار یا اسموتی صبحانه بیرون بروید، کمی صبر کنید. 10 تا 15 دقیقه بیشتر وقت بگذارید و برای خود یک ساندویچ صبحانه یا شیک پروتئین موز و کره بادام زمینی با مواد غذایی که در دست دارید درست کنید. چقدر احساس سلامتی می کنید؟ اینکه 10 دلار صرفه جویی کرده اید، حس خوبی ندارد؟

بیاید ادامه دهیم شما در برابر تمایل به خرید آنلاین یک جفت کفش ورزشی جدید مقاومت کردید؛ حالا، با کفش‌ های وزشی فعلی ‌تان برای دویدن، به بیرون بروید – از نظر جسمی و مالی لذت بخش است، اینطور نیست؟ این حس عالی نیست؟.

 

به جای صرف 30 دقیقه برای مرور وب سایت فروش مورد علاقه خود، 30 دقیقه را صرف به روزرسانی احتساب دارایی خالص خود کرده اید -واااای! سیستم احتساب دارایی شما می گوید که در حال پیشرفت مالی هستید! آیا این موضوع حس خوبی به شما نمی دهد؟

اینکه وقتی شروع به جایگزینی عادات مالی ناسالم با عادات سالم می کنید احساس خوبی دارید، به این دلیل است که وقتی عادت جدیدی در حال ایجاد یک عادت سالم است، دوپامین به طور مداوم ترشح می شود.

بله، با گذشت زمان و با تعهد به عادت سالم جدید، شادی که از نظر جسمی و ذهنی حس می‌ کنید در واقع مدت بیشتری در بدن شما باقی می‌ ماند. دقیقا به همین دلیل است که کسانی که در برابر میل به خرج کردن مقاومت می کنند. عموما افراد بسیار شادی هستند، آنها نسبت به خود و پیشرفت مالی خود احساس خوبی دارند.

محیط اطراف خود را تغییر دهید:

از بین بردن عادت خرید هیجانی می تواند به لغو اشتراک ایمیل های خرید، نرفتن به مرکز خرید، دوری از گذشت و گذار مفرط در وب و محدود کردن زمان در رسانه های اجتماعی کمک کند.

به برخی از محرک های محیطی که شما را به خرید می کشاند توجه کنید و آنها را با چیزی سالم جایگزین کنید.

تمایل به تغییر عادات خرید هیجانی نیمی از این نبرد است … نیمه دیگر، عمل است اما، هنگامی که متعهد شوید، شادتر خواهید بود و پول بیشتری نیز خواهید داشت.

پس با به کار گیری روش های گفته شده در بالا، می توانید علاوه بر جایگزینی عادات مالی سالم، با ترشح بیشتر دوپامین، احساس بهتر و پس انداز بیشتری باشید.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید