اخباراخبار کانادا

قانون استفاده از وسایل نقلیه فاقد آلایندگی، چگونه بر قیمت اتوموبیل تاثیر می گذارد؟

بر کسی پوشیده نیست که قیمت اتوموبیل ها در دو سال گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است، حال این سوال مطرح می شود که آیا این روند در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت یا اینکه بازار اتوموبیل راه دیگری در پیش خواهد گرفت؟

قیمت خودرو در روز چهارشنبه یعنی زمانی که سازمان محیط زیست کانادا دستور استفاده از وسایل نقلیه فاقد آلایندگی را منتشر کرد، مجددا مورد توجه قرار گرفت. براساس این دستور 20 درصد از تمام خودروهای جدید فروخته شده در کانادا تا سال 2026 باید فاقد آلایندگی باشند، این نسبت باید تا سال 2030 به 60 درصد و تا سال 2035 به 100 درصد افزایش یابد.

در حال حاضر تنها خودروهای برقی که با باتری کار می کنند، فاقد آلایندگی هستند، مگر اینکه در این مدت فن آوری فعلی اتوموبیل ها تغییر کند.

این دستور باعث بالا گرفتن بحث بر سر قیمت اتوموبیل شده است. برخی معتقدند قیمت ها بالاتر می رود. زیرا اکثر تولیدکنندگان اتوموبیل در زمینه تولید اتوموبیل های برقی هیچ پیش زمینه ای ندارند، به همین دلیل آنها باید کارخانه ‌های جدیدی بسازند و تامین‌ کنندگان جدیدی پیدا کنند، که هر دو اقدام ذاتا هزینه بر هستند.

از طرف دیگر، الزام خودروسازان به اختصاص درصد معینی از فروش خود به اتوموبیل های برقی به طور پیش‌فرض، بر تعداد اتوموبیل های معمولی بنزین سوزی که آنها تولید می کنند تاثیر می گذارد.

دیو آدامز، رئیس گروه خودروسازان جهانی کانادا که یک گروه لابی نماینده خودروسازان خارجی است، پیش ‌بینی می‌کند که اعضای سازمانش تولید را تنها به سودآورترین مدل ‌های اتوموبیل های بنزین سوز محدود کنند. این بدان معنی است که باید به اتوموبیل های گران قیمت، بزرگ و لوکس فکر کنید و با سدان های جمع و جور و کم مصرف خداحافظی کنید.

آدامز گفت: «خودروسازان به دلیل اینکه باید اتوموبیل های بنزین سوز کمتری تولید کنند، تولید اتوموبیل هایی که سود کمتری برای آنها دارند را کنار می گذارند».

از طرفی این قانون تا سال 2026 اجرایی نمی‌شود و جزئیات آن سال آینده مشخص می شود. تا آن زمان به دلیل ابهام این قانون، نمی توان در مورد نحوه تاثیرگذاری آن بر روی قیمت اتوموبیل اظهارنظر کرد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید