اخباراخبار کانادا

قابل توجه خانم ها: کبک تست اچ پی وی را جایگزین آزمایش پاپ اسمیر می کند

مونترال – وزارت بهداشت کبک استفاده از تست تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را به عنوان ابزار غربالگری اولیه سرطان دهانه رحم، جایگزین پاپ اسمیر، می کند. 

این استان به طور سیستماتیک و هر 5 سال یک بار آزمایش HPV را برای غربالگری سرطان دهانه رحم به همه زنان 25 تا 65 ساله، ارائه می کند. 

اما به گفته یک موسسه تحقیقاتی مراقبت های بهداشتی دولتی، تست HPV  از پاپ اسمیر حساس تر و دقیق تر می باشد. به گفته این انستیتو، تقریبا تمام موارد سرطان دهانه رحم توسط ویروس HPV  ایجاد می شود. از هر 168 زن کانادایی یک نفر به سرطان دهانه رحم مبتلا می شود. اینکه آیا زنی که به HPV  آلوده ‌است دچار سرطان دهانه رحم خواهد شد به تعدادی از عوامل، از جمله نوع  HPV، بستگی دارد. 

ویروس پاپیلوم انسانی بیشتر از همه در زمان آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد انتقال می‌ یابد. بیش از 100 گونه مختلف از HPV وجود دارد، اکثر مردان و زنانی که دچار این عفونت هستند از این موضوع بی‌ اطلاع می باشند، زیرا در بدن آنها علائم یا مشکلات بهداشتی ایجاد نمی‌ شود. انواع خاصی از HPV می ‌توانند ضایعات پیش سرطانی (یعنی نواحی دارای بافت ‌های غیرطبیعی) یا سرطان ایجاد نمایند.

آزمایش پاپ یا تست پاپ اسمیر از جمله آزمایشاتی است که برای تشخیص تغییرات سلولی دهانه رحم کاربرد دارد. در واقع این آزمایش به تشخیص سرطان شایع دهانه رحم و ویروس اچ پی وی کمک ویژه ای می کند. برای انجام آزمایش پاپ اسمیر سلول های دهانه رحم برداشته شده و تغییرات آن از نظر سرطانی بودن مورد بررسی قرار می گیرد. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید