اخباراخبار جهان

فیلم آخرین روزهای زندگی الی تیمونر به بحث مرگ با کمک پزشک دامن زده است

اوندی تیمونر می‌ خواست صدا و تصویر پدرش را ضبط کند. قرار نبود این فیلم مستندی درباره زندگی موفق الی تیمونر  به عنوان یک کارآفرین صنعت هواپیمایی، یا سکته مغزی که به زندگی حرفه ای اش پایان داد، باشد. فیلم مطمئنا درباره تصمیم او در سن 92 سالگی برای استفاده از قانون مرگ با کمک پزشک در کالیفرنیا نبود. با این وجود، سفر نهایی پدر تیمونر در فیلمی به نام آخرین پرواز به خانه شرح داده شد.  مستندی کاملا شخصی با هدف باز کردن باب گفتگو در مورد مرگ با کمک پزشک، در زمانی که بحث های داغی در مورد آن در کانادا جریان دارد.

الی اوایل سال 2021 به بیمارستان رفت. او علاوه بر بیماری انسدادی مزمن ریه، مبتلا به نارسایی احتقانی قلب تشخیص داده شد.  پس از ملاقات الی با یک مددکار اجتماعی و پزشک برای درخواست مرگ با کمک پزشک، اوندی یک آرشیو تصویری از خداحافظی الی با نوه ها و همکاران سابق در طول دوره انتظار 15 روزه تنظیم کرد. طبق قوانین کالیفرنیا، دومین درخواست مرگ با کمک پزشک پس از 14 روز مورد نیاز است.  3 مارچ 2021، پانزده روز پس از درخواست اولیه و طبق برنامه ریزی، الی لیوانی از داروهای تجویز شده توسط پزشک را در دست گرفت و با دستانی لرزان شروع به نوشیدن کرد.

ایده تبدیل این تجربه شخصی و خانوادگی به مستند، هنگامی که خواهر اوندی، راشل (خاخام اهل نیویورک) از او خواست ویدیویی برای مراسم یادبود خلق کند، به ذهن او خطور کرد.

فیلم تیمونر با هدف افزایش آگاهی در مورد حق انتخاب شیوه مرگ است. همانطور که گفته شد بحث های داغی در کانادا وجود دارد. انتقادات از برنامه دولت فدرال برای گسترش مرگ با کمک پزشک (MAID) برای افرادی که صرفا از بیماری های روانی رنج می برند، بالا گرفت و باعث شد دولت اجرای این برنامه را از مارچ 2023 به مارچ 2024 به تعویق بیندازد. منتقدان کانادایی می گویند که دسترسی به MAID بخصوص برای افرای که با فقر، بی خانمانی یا معلولیت دست بگریبان می باشند، بیش از حد آسان است.

از نظر تیمونر، یکی از موانع گسترش مرگ با کمک پزشک این است که پزشک کاتولیک و مسلمان به آن اعتقادی ندارد. در حالی که از نظر او فرد حق تصمیم گیری درباره بدن اش را دارد. تیمونر درباره فیلم مستند گفت: این فیلم به همان اندازه که درباره چگونه زندگی کردن است، درباره چگونه مردن نیز است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید