مقالاتمقالات اجتماعی

فوریه 2023 ؛ ماه پر از حادثه در کانادا!

طی ماه فوریه، شاهد وقوع فجایع طبیعی، از زمین لرزه های مرگبار ترکیه و سوریه تا آتش سوزی های گسترده در مناطق جنگلی شیلی و جاری شدن سیل در استرالیا بودیم. اتفاقات ناگواری که یادآور شکننده بودن وضعیت کره خاکی است. بیایید این هفته مروری داشته باشیم به برخی از اتفاقات کانادا؛  

برنامه مهاجرتی جدید کانادا برای اتباع ایرانی 

دولت کانادا حمایت های جدید مهاجرتی از ایرانیانی که به صورت موقت در کانادا ساکن می باشند را اعلام کرده است. برنامه جدید حداقل تا 28 فوریه 2024 ادامه خواهد داشت. بنا به تصمیم دولت، از اول ماه جاری، اتباع ایرانی به حمایت هایی نظیر تسهیل فرآیند تمدید اقامت موقت، ایجاد یک مسیر دریافت مجوز کار برای کسانی که هم اکنون در کانادا اقامت دارند؛ معافیت از پرداخت برخی هزینه های پردازش برای افرادی که مایل به تمدید اقامت خود می باشند و همچنین معافیت شهروندان کانادا و دارندگان اقامت دائم کانادا – که هم اکنون در ایران بسر می برند و مایل به خروج از ایران می باشند – از پرداخت هزینه تجدید یا تمدید گذرنامه و مدارک اقامت کانادا. 

افشای دخالت چین در انتخابات کانادا و ترس ترودو از مقابله با پکن

در پی فاش شدن دخالت چین در انتخابات 2019 با هدف پیروزی لیبرال های ترودو از طریق حمایت مالی کمپین های نامزدهای حزب لیبرال، جاستین ترودو تا به اینجا با تحقیقات مستقل برای بررسی مداخلات خارجی، مخالفت کرده است. نظرسنجی Angus Reid که در فاصله 23 تا 25 فوریه انجام شد، نشان می دهد که 69 درصد از کانادایی ها معتقدند دولت جرات ایستادگی در برابر چین را ندارد. 91 درصد از این افراد را رای دهندگان محافظه کار، 62 درصد نیودموکرات و 46 درصد لیبرال تشکیل می دهند. 

عدم امنیت روز افزون تورنتویی ها در سیستم حمل و نقل عمومی 

طبق نظرسنجی اخیر موسسه Ipsos، حدود 44 درصد از تورنتویی ها خود را در TTC در امنیت احساس نمی کنند. این در حالیست که 35 درصد از کاربران سیستم حمل و نقل عمومی در منطقه 905 و 27 درصد از کاربران در سایر شهرهای کشور، چنین احساسی دارند. نظرسنجی Ipsos نشان داد که کاربران سیستم در تورنتو حتی در صورت همراهی دوستان یا خانواده، احساس امنیت کمتری نسبت به همتایان خود در سایر شهرهای کشور دارند.  

ممنوعیت استفاده از TikTok توسط کارکنان دولت کانادا 

دولت های کانادا و آمریکا، در پی نگرانی های روزافزون در مورد نقض امنیت سایبری، دستور ممنوعیت استفاده از TikTok روی تلفن های موبایل دولتی – در اختیار کارکنان دولت فدرال- را صادر کرده اند. اما TikTok  متعلق به شرکت چینی Bytedance ، همواره بر عدم اشتراک گذاری داده های کاربران با دولت چین تاکید کرده است. بسیاری از کشورهای دیگر، از جمله هند، تایوان، اتحادیه اروپا، پاکستان و افغانستان، WeChat  و TikTok را ممنوع کرده اند. 

بازار مسکن اجاره ای کانادا و آمریکا؛ یکی در حال افزایش و دیگری در حال کاهش! 

بازارهای اجاره آپارتمان  در دو کشور همسایه در جهت مخالف یکدیگر حرکت می کنند: کاهش در آمریکا و افزایش در کانادا! 

در حالی که مستاجران آمریکایی اجاره نامه های جدید را با 3.5 درصد پایین تر منعقد کردند، مستاجران کانادایی برای یک آپارتمان 1 خوابه در ونکوور 24.2 درصد و در تورنتو 20.8 درصد بیشتر پرداخت کرده اند. اجاره در شهرهای کم جمعیت تر مانند کیچنر و لندن انتاریو، بیش از 25 درصد افزایش داشت. علیرغم ساختارهای جمعیتی و اقتصادی مشابه، دلیل متفاوت بودن بازارهای اجاره دو کشور می تواند ناشی از افزایش عرضه مسکن اجاره ای در آمریکا و کاهش عرضه در کانادا باشد. 

جاده روکسام: معضل بزرگ سیاسی برای دولت ترودو! 

جاده مرزی کانادا و ایالات متحده، در هفته‌ های اخیر به موضوع داغ سیاسی تبدیل شده و  سیاستمداران خواهان بسته شدن آن به روی پناهجویان می باشند. جاده روکسام بین کبک و نیویورک یک گذرگاه مرزی غیررسمی برای ورود پناهجویان است. از سال 2017 به این سو، کانادا شاهد هجوم پناهجویان بوده که از مبادی ورودی غیررسمی وارد شده اند. در سال 2022، بیش از 39 هزار نفر از مبادی غیررسمی وارد شده و درخواست پناهندگی کرده اند. 

ترودو هر گونه پیشنهادی مبنی بر بسته شدن این گذرگاه را رد کرده است. اما هجوم پناهجویان و استقرار آنها در شهرهای مرزی کانادا مشکلات زیادی را برای جوامع محلی ایجاد کرده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید