علم و دانش

فناوری جدید؛ افراد ناشنوا می توانند موسیقی گوش کنند

محققان دانشگاه مالاگا، الگوریتمی طراحی کردند که موسیقی مونوفونیک را به محرک های ملموس تبدیل می کند که از طریق دستگاهی که در اطراف مچ بسته می شود، منتقل می شود.نمونه اولیه به یک کامپیوتر متصل است، اما یک نسخه قابل حمل پیشرفته که می تواند در کنسرت ها استفاده شود، مرحله بعدی این فناوری پیشگامانه است.این نوآوری از توهمات لمسی استفاده می‌کند. توهمی که بر حس لامسه تاثیر می‌گذارد، که به گفته تیم تحقیقاتی شبیه هک کردن سیستم عصبی برای دریافت پاسخ متفاوت به محرک واقعی است.

پاول رماچ، نویسنده اصلی این مقاله، در بیانیهای گفت: آنچه می‌خواهیم در درازمدت به آن برسیم، این است که افرادی که نمی‌شنوند بتوانند به موسیقی گوش کنند.تمرکز بر این است که چگونه موسیقی می تواند بر خلق و خو و توانایی های فرد به عنوان درمانی برای اختلالات روانی و درمان درد تاثیر بگذارد.

مطالعه ای با بیش از پنجاه شرکت کننده برای درک نحوه عملکرد الگوریتم انجام شد.هریک از شرکت‌کنندگان دستگاه‌ها را دور مچ دست خود بسته و با پوشیدن هدفون‌های حذف نویز صداهای دیگر را مسدود کردند. اگرچه ویژگی‌های موسیقی مانند ریتم، تمپو و ملودی بیشتر در چینش توهمات لمسی تشخیص داده شد، اما واکنش احساسی متفاوتی نسبت به صدای اصلی برانگیخت.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید