اخباراخبار کانادا

فروش خانه در کانادا برای اولین بار در پنج ماه گذشته افزایش یافت

 

افزایش قیمت فروش خانه های کانادا برای اولین بار در 5 ماه گذشته

فروش خانه در کانادا در دسامبر برای اولین بار در شش ماه گذشته افزایش یافت، چرا که انتظار کاهش هزینه های استقراض در سال جاری، باعث تحریک خریداران شد.

بر اساس داده‌های منتشر شده در روز دوشنبه (15 ژانویه) توسط انجمن املاک و مستغلات کانادا، تعداد معاملات خانه ‌ها 8.7 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت که اولین افزایش از ژوئن بود.

قیمت معیار ملی مسکن 730,400 دلار کانادا بود که 0.8 درصد نسبت به نوامبر بر اساس تعدیل فصلی کاهش یافت و نشان دهنده کمتر از 1 درصد افزایش نسبت به سال گذشته است.

این چرخش در حالی صورت می گیرد که برخی از فشارهای مالی که مانع راه خریداران شده بودند، در حال کاهش هستند.

معامله گران انتظار دارند که کندی اقتصاد کانادا بانک مرکزی را مجبور به کاهش یک شبه نرخ بهره خود کند. از طرف دیگر بازده اوراق قرضه در ماه های نوامبر و دسامبر به شدت کاهش یافت و باعث شد که هزینه وام های مسکن با نرخ ثابت، کاهش یابد.

کاهش قیمت خانه به همراه افزایش دستمزدها، خرید خانه را برای برخی خانوارها جذاب تر می کند. قیمت معیار ملی مسکن در حال حاضر حدود 13 درصد کمتر از اوج خود در اوایل سال 2022 است.

گروه املاک و مستغلات اعلام کرد در کل سال، فروش خانه با 11.1 درصد کاهش به 443511 واحد رسید که از این نظر سال 2023 کندترین سال از سال 2008 بوده است.

این هیئت در پیش بینی خود برای سال جاری، اعلام کرد که انتظار دارد تعداد فروش خانه نسبت به سال گذشته 10.4 درصد افزایش یابد، زیرا کاهش نرخ بهره باعث افزایش فعالیت در این بازار می شود.

استوارت پاول اکونومیست بلومبرگ در این باره گفت: «استطاعت خرید خانه در کانادا به پایین ‌ترین حد خود رسیده است. این موضوع تا حدی به دلیل نرخ های سیاسی بالاتر از حد انتظار است. از طرف دیگر با توجه به اینکه نرخ ‌های وام مسکن در چند سال آینده مجددا تعیین می شوند، خطر سیاست‌ گذاری اشتباه در حال افزایش است.

بانک مرکزی کانادا (BoC) می ‌تواند نرخ بهره را کاهش دهد تا از کاهش مصرف جلوگیری کند، اما این حرکت می ‌تواند به جرقه‌ افزایش قیمت مسکن و تورم ناشی از سرپناه منجر شود. از طرف دیگر هر چه حباب مسکن طولانی تر شود، خطرات نزولی بیشتری را برای رشد ایجاد می‌ کند. در نهایت ما انتظار داریم که BoC در سال 2024 با کاهش فعالیت، نرخ ‌ها را 100 واحد کاهش دهد و مجددا باعث رشد قیمت مسکن شود».

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید