اخباراخبار جهان

فروش جایزه صلح نوبل به مبلغ 103.5 میلیون دلار توسط روزنامه نگار روس برای کمک به کودکان اوکراینی

روسیه- در سال 2021، دو روزنامه نگار (ماریا راسا از فیلیپین و دیمیتری موراتوف از روسیه) جایزه صلح نوبل را دریافت کردند. آنها هر دو از کشورهایی هستند که آزادی بیان و انتقاد از دولت با مجازات سخت روبرو می شود. 

موراتوف جایزه نوبل خود را با هدف جمع آوری پول برای کودکان اوکراینی پناهنده به حراج گذاشت. این جایزه دوشنبه گذشته به قیمت 103.5 میلیون دلار فروخته شد تا رکورد فروش جایزه نوبل را بشکند او همچنین جایزه نقدی 500 هزار دلاری اش را به امور خیریه اهدا کرد؛ این حراج در روز جهانی پناهندگان برگزار شد، پیش از این بالاترین مبلغ پرداخت شده برای جایزه نوبل، 4.76 میلیون دلار در سال 2014 بود. جیمز واتسون که به دلیل کشف ساختار DNA مدال نوبل را در سال 1962 دریافت کرده بود، آن را در سال 2014 فروخت. 

موراتوف که در اکتبر 2021 جایزه را دریافت کرد، از موسسین و سردبیران روزنامه مستقل روسی نوایا گازتا بود. این روزنامه در ماه مارچ، همزمان با سرکوب گسترده روزنامه نگاران و مخالفان تهاجم روسیه به اوکراین، تعطیل شد. از زمان به قدرت رسیدن پوتین در روسیه، نزدیک به 22 روزنامه نگار روسی کشته شده اند، از جمله حداقل 4 روزنامه نگاری که برای روزنامه موراتوف کار می کردند.

جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید