اخباراخبار کانادا

فرماندار نزد ترودو، ظلم مدارس شبانه روزی به کودکان بومی را غیر قابل تصور خواند

بریتیش کلمبیا- فرماندار کل کانادا در مراسم تجلیل از هزاران کودک بومی که هنگام حضور در مدارس شبانه روزی جان باختند، ظلم و ستمی که کودکان بومی در این اماکن با آن ها روبرو بودند را غیر قابل تصور توصیف کرد.

مری سایمون، نماینده ملکه الیزابت در کانادا، این اظهارات را در حضور جاستین ترودو و خطاب به صدها نفری که در محوطه مدرسه شبانه روزی سابق در کملوپس گردهم آمده بودند، ایراد کرد. یک سال قبل اعضای یکی از قبایل ساکن بریتیش کلمبیا، از کشف نزدیک به 200 گور بدون نام و نشان در اراضی متعلق به این مدرسه خبر دادند.

این کشف موجی از خشم و اندوه در سراسر کشور ایجاد کرد و دولت فدرل را بر آن داشت برای کمک به عملیات کاوش در سایر مدارس شبانه روی، میلیون ها دلار در اختیار جوامع بومی قرار بدهد. ظرف چند ماه، صدها گور بی نام و نشان دیگر در مدارس مسکونی سابق در غرب کانادا کشف شد. از جمله 751 قبر در مدرسه ماریوال – ساسکاچوان؛ سایمون، اولین فرماندار کل بومی کشور، در ادامه سخنرانی اش گفت: در این مدرسه شبانه روزی، کلیسا و دولت، زبان و فرهنگ بومیان را ریشه کن کردند. غیرقابل تصور است که یک مکان آموزشی تا این حد بی رحم باشد. اینکه برخی می توانند چنین جنایات وحشیانه ای را مرتکب بشوند و یا درباره آن سکوت کنند، غیرقابل توجیه است. 

در طول بیش از یک قرن، حداقل 150 هزار کودک بومی به اجبار به مدارس شبانه روزی فرستاده شده، اسامی جدیدی دریافت کرده و از تکلم به زبان مادری و پیروی از سنت ها منع شدند. آخرین مدرسه شبانه روزی بومیان کانادا در دهه 1990 بسته شد. 

لازم به ذکر است که بر خلاف استقبال گرم بومیان از خانم سایمون، جاستین ترودو (نخست وزیر) با استقبال سرد مواجه شد. حاضران شعارهایی را بر علیه دولت فدرال سرداده و گفتند: ما به قانون اساسی شما نیاز نداریم. 

ترودو سال گذشته، پس از تعیین روز ملی حقیقت و آشتی کانادا در ماه سپتامبر، به جای گذراندن این روز در کنار بومیان، وقت خود را در استراحتگاه ساحلی در جزیره ونکوور سپری کرد و با انتقاد گسترده بومیان روبرو شد. 

او در واکنش به انتقادات اشتباهش را پذیرفت و عذرخواهی کرد، اما بسیاری از اقوام نخستین، این عذرخواهی را نپذیرفته اند.

جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید