علم و دانش

فرزندان شما چقدر قد می کشند؟ آزمایش دی ان ای آن را به شما خواهد گفت

پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند، در پایان بزرگترین تجزیه و تحلیل ژنتیکی قد – از 281 مطالعه با بیش از 5 میلیون نفر شرکت کننده- اعلام کردند DNA شاخص بهتری در مقایسه با قد والدین، برای پیش بینی قد فرزندان است. 

دکتر لویک ینگو، پژوهشگر ارشد و نویسنده گزارش مطالعاتی گفت: 80 درصد از تفاوت قد بین افراد توسط عوامل ژنتیکی تعیین می شود. 12000 گونه ای که پیدا کردیم 40 درصد از تفاوت های قد را توضیح می دهند. این بدان معناست که استفاده از DNA پیش بینی دقیق تری ارائه می کند. 

در حال حاضر، قد کودک با استفاده از میانگین قد والدین بیولوژیکی آنها پیش بینی می شود، اما پزشکان اطفال با استفاده از داده های ژنومی، می توانند تخمین بهتری به دست آورند.

دکتر ایرینی مارولی، دیگر نویسنده این گزارش و مدرس ارشد زیست شناسی محاسباتی در دانشگاه کوئین مری- لندن، گفت: ما در مطالعه DNA بیش از پنج میلیون نفر به شاهکاری دست یافتیم که تا همین اواخر به طور کلی غیرممکن تلقی می شد. مطالعات ژنومی انقلابی هستند و ممکن است کلید حل بسیاری از چالش های بهداشت جهانی را داشته باشند – پتانسیل آنها بسیار هیجان انگیز است.

اگر بتوانیم تصویر واضحی از یک ویژگی مانند قد در سطح ژنومی به دست آوریم، ممکن است مدلی برای تشخیص و درمان بهتر بیماری های ژنتیکی مانند بیماری قلبی یا اسکیزوفرنی داشته باشیم. اگر بتوانیم بخش‌ های خاصی از ژنوم را با ویژگی‌ های خاصی ترسیم کنیم، در را به روی درمان‌ های هدفمند و شخصی ‌سازی شده باز می کنیم که می ‌تواند برای مردم در همه جا مفید باشد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید