مقالاتمقالات اجتماعی

فدراسیون فوتبال کانادا در رسوایی اخیرش در رابطه با ایران، تیم مردان خود را ناکام گذاشت

اقدام نادرست این سازمان، فرصت کلیدی انجام تمرین های آمادگی پیش از آغاز بازی های قطر را از بازیکنان تیم ملی گرفت. در ماه مارچ بود که مردان کانادا برای اولین بار پس از 36 سال توانستند به جام جهانی راه پیدا کنند. خانواده های قربانیان پرواز ps752، زمانی که در ماه می اعلام شد که کانادا در تاریخ 5 جون در ونکوور میزبان تیم ایران خواهد بود، جزو اولین کسانی بودند که خواهان لغو این بازی شدند. هواپیمای ps752 خطوط هوایی اوکراین در سال 2020 توسط سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و 176 نفر از جمله 85 کانادایی و مقیمان دائم این کشور در این حادثه کشته شدند. جاستین ترودو در حالی که فشارها افزایش می یافت، در این باره گفت: فکر می کنم دعوت از تیم فوتبال ایران به کانادا ایده خوبی نبود.

فدراسیون فوتبال کانادا نیز اعتراف کرد که بازیکنان کانادایی هم به طور خصوصی همین را می گفتند و پس از بررسی اولیه، در نهایت هفته گذشته این بازی لغو شد. در ادامه پاناما به عنوان جانشین لحظه آخری در نظر گرفته شد، که این بازی هم کنسل شد. آیا کسی در فدراسیون فوتبال کانادا آنچه را که هر کانادایی می توانست ببیند، ندید؟

این سازمان در بیانیه ‌ای اعلام کرد که در حالی که در فرایند تصمیم ‌گیری اولیه خود، عوامل خارجی را در انتخاب حریف مناسب در نظر گرفته ‌ایم، تلاش خواهیم کرد تا به راه خود ادامه دهیم.

اما در میان ناظران نزدیک، این ترس وجود دارد که آیا عملکرد تیم‌ های ملی ما در داخل زمین از توانایی‌ های این نهاد در خارج از زمین پیشی گرفته است؟ فدراسیون فوتبال کانادا، از برخورد تکان دهنده با تجاوزات جنسی باب بیراردا؛ مربی سابق جوانان، تا ناتوانی اش در پاسخگویی به تقاضای طرفداران برای پیراهن ها، همچنان در ابعاد بزرگ و کوچک کوتاه می آید. حالا ماجرا این است: هی، بیایید میزبان ایران باشیم.

هردمن در آماده سازی خود متعصب است، او می خواست تیمش توانایی خود را در برابر بهترین رقیبی که می توانست بیابد آزمایش کند اما، متاسفانه، گزینه های زیادی وجود نداشت. ایران در رده بیست و یکم جهان و کانادا در رده 38 ام قرار دارد. ایران نیز در این جام جهانی برای سومین دوره متوالی حضور خواهد داشت. ایرانی ها حتی در ازای دریافت 400/000 دلار، حاضر شدند به ونکوور بیایند و بار سفر به کانادا را که هفته آینده نیز باید در کوراسائو و هندوراس بازی کند، به دوش بکشند؛ بازی با ایران کاملا منطقی بود، متاسفانه هیچ ‌کس در فوتبال کانادا نمی ‌دانست که این کار برای خانواده ‌هایی که عزیزان شان را فقط دو سال پیش در آن حادثه از دست داده اند، تا چه حد ممکن است آزاردهنده باشد. حقیقت تلخ این است که تجربه ‌ مثبت کانادایی ها در بازی ‌های زنان، آنان را برای مسابقات مردان آماده نکرده است.

به میزبان امسال نگاه نکنید: قطر، که همسایه ایران است و در آن سوی خلیج فارس قرار دارد. انتخاب قطر از سوی فیفا، به نوعی یک رسوایی بود. هزاران کارگر مهاجر در ده سال گذشته در آنجا جان باخته اند، از جمله ده ها نفری که در طی ساخت هشت استادیوم جدید برای این رویداد کشته شدند. با همه این تفاسیر، ما همچنان مردان خود را در نوامبر به قطر می فرستیم. همچنان 31 کشور دیگر از جمله ایران و میلیون ها نفر از حامیان آن ها نیز به قطر می روند و در نهایت مثل همیشه تیم قهرمان، آن جام طلایی را بر روی زمینی که به معنای واقعی کلمه آغشته به خون است، بلند خواهد کرد؛ فوتبال کانادا اکنون در فضایی قرار دارد که مشکلات اخلاقی جدی زیادی را به همراه خواهد داشت. اتفاقی که در رابطه با ایران افتاد به اندازه ای بزرگ است که انجام تغییراتی را در نحوه اداره فوتبال ما در این کشور تضمین کند. زمان آن فرا رسیده است که همه ما کمی بیشتر توجه کنیم. مساله فقط حضور در جام جهانی آن هم بعد از 36 سال نیست، بلکه نحوه گذر از بقیه جام جهانی این دوره اهمیت زیادی دارد، به ویژه به این دلیل که کانادا، همراه با ایالات متحده و مکزیک، میزبانی مشترک دوره بعدی جام جهانی در سال 2026 خواهند بود. قطر پایان راه نیست، بلکه شروع یک سفر است و قبل از هر سفری، اولین و مهم ترین نکته این است که چه کسی را برای رهبری خود انتخاب می کنید.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید