اخباراخبار جهان

غرب، خرید تحریم ها توسط الیگارش های روس را بررسی می کند

به گفته مقامات دولتی، متحدان غربی در حال بررسی خرید تحریم ها توسط الیگارش های روسی و استفاده از این پول برای بازسازی اوکراین هستند.

کریستیا فریلند، معاون نخست وزیر و وزیر دارایی، این ایده را هفته گذشته در آلمان و در نشست وزرای دارایی G7 مطرح کرد.

یکی از مقامات گفت، این ایده پس از آن مطرح شد که الیگارش های روس در مورد این موضوع با فریلند صحبت کردند. این وزیر برخی از الیگارش های روس را از زمانی که در مسکو روزنامه نگار بود، می شناسد.

این مقام گفت که اوکراینی ها از صحبت های الیگارش های روس با فریلند مطلع بودند؛ او گفت، این به نفع غرب است که الیگارش ‌های مهم و برجسته را جدا از ولادیمیر پوتین بدانند و از این طریق سرمایه لازم برای بازسازی اوکراین را تامین کنند.

این فرد گفت، اگر اوکراینی ها از این کار راضی نبودند، ما هیچ وقت این موضوع را مطرح نمی کردیم. مطرح کردن این موضوع با موافقت و اطلاع اوکراینی ها انجام شده است.

این پیشنهاد در جهت تامین سرمایه لازم برای اوکراین و تعیین تکلیف سرمایه های بلوکه شده الیگارش های روس مطرح شد.

این فرد گفت، این ایده هنوز مورد تایید قرار نگرفته اما متحدان غربی از آن استقبال کردند. در این جلسه، مقامات اتحادیه اروپا در مورد بررسی راه های مختلف و جدید برای مصادره دارایی ها و همچنین تامین سرمایه لازم برای اوکراین صحبت کردند.

کشورهای غربی در واکنش به حمله روسیه به اوکراین، تحریم‌ های زیادی را علیه الیگارش ‌ها وضع کردند و در نتیجه ثروت های چند میلیارد دلاری آنها در غرب بلوکه شد، از سرمایه گذاری در استارت آپ های سیلیکون ولی گرفته تا تیم های فوتبال لیگ برتر انگلیس.

رومن آبراموویچ مالک سابق چلسی که به دلیل ارتباط با پوتین تحریم شده است، گفت که درآمد خالص حاصل از فروش تیم فوتبال را به قربانیان جنگ در اوکراین اهدا خواهد کرد. دولت بریتانیا این هفته، چلسی را به کنسرسیومی به رهبری یکی از مالکان لس آنجلس داجرز  فروخت.

اتحادیه اروپا در واکنش به حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه، دارایی های بیش از 1000 نفر از جمله بیش از 30 الیگارش را بلوکه کرده و برای آنها ممنوعیت سفر تعیین کرده است.

طبق گزارش کمیسیون اروپا، تاکنون تقریباً 10 میلیارد یورو (10.7 میلیارد دلار) دارایی توسط کشورهای اتحادیه اروپا بلوکه شده است.

الکس فینلی، افسر سابق سیا که تأثیر تحریم ها بر الیگارش های روسی را بررسی می کند، گفت: «ضربه زدن به الیگارش ها از نظر مالی به پوتین نیز ضربه می زند. بسیاری از این افراد کیف پول پوتین محسوب می شوند. آنها در پولشویی دارایی پوتین و همچنین دارایی خود نقش دارند و قایق های تفریحی و سایر دارایی ها مکانی برای نگه داشتن آن پول ها است».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید