مقالاتمقالات اجتماعی

عکس‌های خیره ‌کننده یک پناهجوی افغان از داستان های ناگفته اش

هنگامی که مظفر علی عکاس هزاره از افغانستان فرار کرد، یک هارد دیسک متشکل از 13 هزار عکس را با خود در یک کیسه خواب قاچاق کرد. این عکس ها افغانستانی را نشان می دهند که با قدرت گرفتن طالبان کم کم به خاطره ها پیوست.

مظفر علی که در آدلاید زندگی می کند، پس از فرار خانواده اش از افغانستان در اواسط دهه 1980، به عنوان یک پناهنده در پاکستان بزرگ شد. علی در زمان کودکی، تنها تصاویری که از کشور محل تولدش می دید، تصاویری بودند که از طریق تقویم های جهادی طالبان منتشر می شدند.

علی جز قوم هزاره است. این گروه قومی همواره مورد آزار و اذیت طالبان قرار گرفته اند.

حقوق پناهندگان در پاکستان محدود بود و علی برای کار و حمایت از خانواده اش مجبور شد خیلی زود مدرسه را ترک کند. وقتی او 16 ساله بود، شاهد یک بمب ‌گذاری انتحاری در نزدیکی خانه ‌اش بود. علی در انتقال اجساد قربانیان این حادثه تروریستی که بخشی از آنها عضو یک تیم فوتبال بودند، همکاری داشت. 

زمانی که دولت مورد حمایت غرب در افغانستان قدرت را در دست گرفت، علی مرد جوانی بود و تصمیم گرفت به کشور محل تولدش برگردد.

علی در این باره می گوید: «من برای اولین بار در سال 2004 به افغانستان آمدم و متوجه شدم که این کشور بسیار زیباتر از عکس هایی است که در تقویم های جهادی می دیدم. آرزوی مردم کشور من صلح و پیشرفت بود. این مردم از اینکه می توانستند نمایندگان خود را انتخاب کنند بسیار خوشحال بودند. در آن دوران زنان حضور پر رنگی در اجتماع داشتند».

علی به عنوان یک تحلیلگر سیاسی در سازمان ملل متحد شغلی پیدا کرد و به همین دلیل توانست به دورافتاده ترین نقاط کشور دسترسی پیدا کند. او یک دوربین خرید و تصمیم گرفت زیبایی های کشورش را به تصویر بکشد و آنها را با مردمش به اشتراک بگذارد.

علی اولین عکس هایش را در دره غوربند در ولایت پروان گرفت. آنجا یک منطقه کوهستانی وسیع است که مناطق هزاره را به کابل متصل می کند. این منطقه نزدیک به منطقه بگرام است که زمانی بزرگترین پایگاه ایالات متحده در آنجا مستقر بود. بسیاری از سوژه های او قبلا دوربین دیجیتال را ندیده بودند و او اغلب مجبور بود برای آنها توضیح دهد که این یک سلاح نیست.

 

عکس های علی، افغانستان را کشوری با کوه‌ های وسیع، میراث چندفرهنگی باستانی و مکانی که زنان می ‌توانند آزادانه در آن تردد کنند، نشان می‌ دهد. زیرا او می خواست تصویری متفاوت از کشورش را به نمایش بگذارد.

علی در عکس هایش بیشتر مراکز جمعیتی هزاره ‌ها، مانند ولایت دورافتاده دایکندی را به تصویر کشیده است. این منطقه با وجود زیرساخت‌ های محدود و خشکسالی و قحطی، به داشتن استانداردهای بالای آموزشی معروف است.

در نهایت علی مجبور شد این دنیای زیبا را ترک کند و از دست طالبان تصمیم به فرار گرفت. او هشت نفر از اعضای خانواده اش از جمله دختر کوچکش را از طریق پاکستان به اندونزی برد. در این سفر او توانست یک هارد دیسک حاوی 13 هزار عکس را پنهانی از طریق یک کیسه خواب از کشور خارج کند.

حال دیگر علی از آن فضا دور شده است و تنها راه ارتباطش با گذشته، عکس هایی است که پنهانی توانست از کشور خارج کند.

علی درباره بامیان می گوید: «ما هزاره ها بامیان را قلب افغانستان می نامیم. این ولایت که اولین مکان سکونت هزاره ها در افغانستان است، اهمیت تاریخی زیادی دارد. اینجا محل گذر جاده ابریشم باستانی بوده است. رودخانه های این منطقه مملو از ماهی قزل آلا هستند، کوه های سردسیر آن برای کشت محصولات عالی هستند و مملو از یخچال های طبیعی است. در یک کلام اینجا سوئیس افغانستان است».

علی اغلب اوقات به افرادی که در عکس هایش هستند، فکر می کند. احتمالا به دلیل جنگی که جان هزاران نفر را گرفت، همه آنها دیگر زنده نیستند. در شهر اتما در ولایت دایکندی، سه پسر خندان در سال 2007 برای علی ژست گرفتند. طالبان در 14 آگوست 2021، یک روز قبل از ورود به کابل، دایکندی را به تصرف درآورد. تنها خدا می داند که آیا این سه پسر از جنایت های طالبان در این مدت جان سالم به در برده اند یا خیر. با این اوضاع برخی از عکس ‌های علی که برای به تصویر کشیدن زیبایی های وطنش خلق کرده بود، به پرتره ‌های دلهره ‌آور بازماندگان تبدیل شده اند.

علی در پایان گفت: «در 15 اگوست، وقتی کابل سقوط کرد. من در خانه ام در آدلاید استرالیا بودم و حیرت زده فقط به سرتیتر اخبار خیره شده بودم. ما خانوادگی فقط گریه می‌کردیم و سعی می‌ کردیم آنچه را که اتفاق می ‌افتد هضم کنیم. من همیشه به هم قومی هایم و بچه هایی که سوژه عکس هایم بوده اند فکر می کنم و به این می اندیشم که اکنون چه حال و روزی دارند. آیا زنده هستند».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید